۱۷ نکته طلایی درباره روش صحیح مطالعه(قسمت پایانی)

۱۴ـ برای اینکه کارِ خواندن و مطالعه برای شما کاری کسالت‌آور، طولانی و خسته کننده نباشد، موارد زیر را در نظر داشته باشید:
الف ـ مطالعه را با خوشحالی و رضایت شروع کنید. اگر مطالعه را با بی‌میلی انجام دهید، در تمام مدت مطالعه، با تمایلات منفی به خود آسیب می‌رسانید.
ب ـ هر چه زودتر مطالعه را شروع کنید.
ج ـ مطالب را به چند بخش مجزا تقسیم کنید تا یکباره با حجم فراوان آن روبرو نشوید.
د ـ به خود دلگرمی دهید و آ‌نچه را که تا به حال خوانده‌اید، در نظر آورید و به خود بگویید که تا به حال این وضعیت، چندان هم سخت نبوده است.
images

۱۵ ـ دانش‌آموز یا دانشجویی که کل مطالب را یکجا در نظر نمی‌گیرد و از آن برای خود تصویر ذهنی نمی‌سازد، شبیه فرد سرگردانی است که به هر طرف رو می‌کند. این فرد، بر خلاف میل باطنی خود، نمی‌تواند تمرکز داشته باشد؛ بلکه ابروها را درهم می‌کشد، عزم را جزم می‌کند، دوباره به صفحه کتاب خیره می‌شود و تصمیم می‌گیرد به چیزهایی دیگر فکر نکند. او نمی‌داند که در یک متن علمی، هرگز نمی‌توان چنین کاری را انجام داد.
 
توصیه ما این است که هرگز به این شیوه درس نخوانید و مطالعه یک فصل را از صفحه اول شروع نکنید و صفحات را پشت سر هم بخوانید. ضمناً ابتدا دقت کنید که در آن فصل راجع به چه مطلبی صحبت شده است. برای اینکه بدانید که در یک فصل، راجع به چه مطلبی صحبت شده است، ابتدا خلاصه آن فصل را ( البته اگر داشته باشد) بخوانید. اگر آن فصل خلاصه نداشت، بهتر است که ابتدا فهرست مطالب آن را از نظر بگذرانید و بعد عنوان‌های درشت آن را نگاه کنید و بعضی از مطالب را  از اینجا و آنجا بخوانید و آن‌گاه خلاصه‌ای از آن فصل را برای خود تهیه کنید.
 
در تهیه خلاصه، هدف شما این باشد که آنچه را که در آن فصل اساس کار است، کشف کنید و معنای کلی آن را به دست آورید. انجام این کار، به احتمال زیاد، از وقوع تداخل (پدیده‌ای که طی آن حافظه مربوط به یک فعالیت در اثر فعالیت دیگر، تضعیف می‌شود) جلوگیری خواهد کرد. در این روش، به جای اینکه اجزاء را جزء به جزء یاد بگیرید و پشت سر هم بخوانید و در دست‌اندازهای تداخل دست و پا بزنید، کل مطالب را یکجا در نظر بگیرید. آنچه در اینجا حفظ می‌کنید، کل مطلب است، نه اجزاء مختلف آن.
 
۱۶ ـ چنانچه عادت کرده‌اید هنگام خواندن یک مطلب، در مورد آن سؤال مطرح کنید، نسبت به خواننده‌ای که این خصوصیت را ندارد، خواننده بهتری هستید. طرح سؤال به تنهایی کافی نیست؛ بلکه باید تلاش کنید که به سؤالات پاسخ دهید. گرچه می‌توان این سؤال را در ذهن به شکل تیوری انجام داد؛ ولی اگر این سؤال‌ها و جواب‌ها را یادداشت کنید، مطالعه شما کارآمدتر خواهد بود و نشانه هوشیاری شما در هنگام مطالعه است.
 
۱۷ ـ برای غلبه بر حواس پرتی در هنگام مطالعه، باید منشا‌ حواس پرتی را شناخت. حواس پرتی اغلب خوانندگان را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: حواس پرتی درونی و حواس پرتی بیرونی.
 
حواس پرتی درونی، عبارت از افکار و اندیشه‌هایی است که برای مقاصد مطالعه مزاحمت ایجاد می‌کند. این نوع مزاحمت‌ها شامل مواردی چون نگرانی در مورد مشکلات شخصی، تحصیلی، اجتماعی، اقتصادی یا شغلی هستند. اولین راه مقابله با عوامل حواس پرتی درونی، این است که به هنگام مطالعه، یک تکه کاغذ را در دسترس قرار دهید و هرگاه مشکل یا مطلبی ذهن شما را اشغال کرد، فوری آن مشکل را یادداشت کنید و زمانی را هم که تصمیم دارید در آن زمان به آن مشکل رسیدگی کنید، قید نمایید. انجام این کار، خیال شما را از بابت مشکلی که ذهنتان را اشغال می‌کند، راحت خواهد کرد.

حواس پرتی بیرونی را آسان‌تر از حواس پرتی درونی می‌شود برطرف کرد. این گونه حواس پرتی، عبارت است از: سر و صداهایی که در محیط مطالعه به گوش می‌رسند، نور کم، سردی یا گرمی محل مطالعه و … که هر کدام راه حل مخصوص به خود را می‌طلبد. 

 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.