۱۷ نکته طلایی درباره روش صحیح مطالعه(قسمت دوم)

۴ـ یکی از علل کند خوانی، تلفظ کلمات و خواندن تک تک آنها، حتی به صورت بی‌صداست که باید از آ‌ن پرهیز شود. این مشکل از عادات شکل گرفته در دوران تحصیلمان در دبستان به وجود آمده و از زمان یادگیری خواندن ناشی می‌شود که بعدها نتوانسته‌ایم بر آن فایق آییم، و برای از بین بردن آن تمرین لازم است.
 
اگر به مدت دو سه هفته، روزی نیم ساعت را صرف تمرین کنید، مسلماً به عادات غلط خود در نحوه خواندن فایق خواهید آمد. یکی از راه‌های پیشنهادی برای از بین بردن لب خوانی (تلفظ کلمات و خواندن تک تک آنها، حتی به صورت بی‌صدا) این است که بین لب‌هایتان، و نه بین دندان‌ها، چیزی را که به قدر کافی سنگین باشد تا برای نگهداری آن ناچار به فشار دادن روی لب‌ها باشید، قرار دهید و خواندن را ادامه دهید.
 
۵ ـ در موقع خواندن مطالب تازه، باید به اصل موضوع توجه داشت؛ یعنی باید جملات گویا (یکی از جملات در هر پاراگراف را که خود به تنهایی گویای منظور و هدفی است و نویسنده در پی تشریح آن در آ‌ن پاراگراف بوده است جمله گویا می‌نامیم) و کلمات اساسی را تشخیص داده و رؤوس مطالبی را که برای بیان اصل موضوع به کار رفته است، پیدا کرد. در موقع بازنویسی مطالب برای یادگیری نیز باید به همین طریق عمل کرد.
 
images

۶ـ مراحلی که باید برای بهتر درس خواندن مراعات شود، عبارتند از:
 
الف ـ نظر اجمالی به مقاله: فصلی از کتاب، یا هر چیز دیگر را که در حال خواندنش هستید یک بار به طور کامل بخوانید تا لُب کلام و تصویری کلی از مطلب دستگیرتان شود. یک بار خواندن مطلب سبب می‌شود که بدانید اصل موضوع درباره چیست؛ همانند نقاشان که قبل از شروع نقاشی، ابتدا خطوط اولیه را می‌کشند.
 
ب ـ خواندن برای ثبت صحیح جزییات با ذهنی هوشیار و با علاقه: این بار مجدداً مطلب را یک بار دیگر بخوانید و به جزییات آن مطلب دقت بیشتری کنید. در این مرحله سعی کنید که آگاهانه سؤال‌هایی طرح کنید و برای آنها پاسخ‌های قانع کننده‌ای ارایه دهید.
 
ج ـ در پایان هر پاراگراف، سر خود را به عقب تکیه داده و مطمین شوید که مفاهیم ضروری را می‌توانید با کلمات خودتان از حافظه خود فرا بخوانید (فکر خوبی است اگر تصور کنید که در حال توضیح دادن تمام مطالب برای دوستتان هستید).
 
د ـ مرور: پس از تکرار نزد خود، یک بار دیگر کتاب را بخوانید تا مطمین شوید که تمامی درس را کاملاً فهمیده‌اید؛ در ضمن باید آنچه که خوانده‌اید «ملکه» ذهنتان شود و این کار را به نحوی انجام دهید که یادآوری یک قسمت از مطلب (یا هر کلید رمز، عبارت، اسم، نظریه و …) سبب شود که همه مطالب اساسی به ذهنتان بیاید.
 
هـ ـ بعد از خواندن مطلب، بررسی کردن فوری آن مطلب، ضروری است. روز بعد بررسی کنید تا مطمین شوید که کلیدهای رمز بخوبی انجام وظیفه می‌کنند و سریع و صحیح تمام مطالب را به یادتان می‌آورند.

با ما در بخش های بعدی این مقاله همراه باشید….

 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.