۲۰ نکته طلایی برای دانش‌آموزانی که درس خواندن را به تعویق می‌اندازند: چطور برای درس خواندن انگیزه پیدا کنیم؟(قسمت دوم)

۶٫ برای سازمان‌دهی به مطالب، از ترسیم نقشه ذهنی استفاده کنید 
بسیاری از مواقع توصیه میشود که برای خلاصه کردن مطالب، از تهیه فهرست خطی استفاده شود، ولی گاهی ایجاد نقشه ذهنی برای درس خواندن، از خلاصه کردن مطالب به صورت فهرست خطى هم مؤثرتر است؛ زیرا نقشههای ذهنی، با ساختار شعاعی که دارند و خطوطی که برای خلاصه مطالب در آنها به کار برده میشود، به خوبی آنچه را  که در مغز شما در مورد یک موضوع خاص اتفاق میافتد، ترسیم می‌کنند. انجام این کار، به خاطر سپردن یک موضوع را برای شما بسیار آسانتر میکند و دسترسی به خلاصه مطالبی را  که پیش از این مطالعه کردهاید و مىخواهید دوباره به آن مراجعه کنید، نیز آسان خواهد کرد.
 
۷٫ یک موضوع خسته کننده را به موضوعی جذاب تبدیل کنید
اگر خسته کننده بودن برخی از مطالب درسی، شما را از درس خواندن باز میدارد، باید بدانید که هیچ موضوع خسته کنندهای وجود ندارد و تنها ذهنهای ماست که گاهی رغبت به پرداختن به موضوعی را ندارد. یکی از راههای جذاب کردن مطالب، ایجاد سؤالهای متفاوت از داخل متن و پاسخ دادن به آنهاست. انجام این کار، در ایجاد ارتباط با موضوع، به شما کمک فراوانى میکند.
 
۱۹۲۰_doctors039day2018

۸٫ به جای حفظ کردن مطالب، آنها را درک کنید
یکی از راههاى مؤثر درس خواندن، درک موضوع و مطلب است تا آنکه بخواهید بدون فهمیدن مطلب، آن را حفظ کنید. به طور کلی، هرچه سالهای بیشتری را در مدرسه گذرانده باشید، مهارت ایجاد ارتباط بین دروس و موضوعات متفاوت، در شما افزایش مى‌یابد. درک و فهم مطالب به شما کمک میکند تا آسانتر به نتیجهگیری نهایی دست پیدا کنید، و از آنجایی که درک مطالب بسیار لذت بخشتر از حفظ کردن آنهاست، نه تنها مؤثر است، بلکه انگیزه شما را نیز افزایش خواهد داد.
 
۹٫ بخشهایی را که به خوبی درک نکردهاید، پیدا کنید 
با توضیح دادن مطالب برای دوستان یا اعضای خانواده خود، چه به صورت رسمی و چه دوستانه، اطلاعات خود را در مورد موضوع عمیقتر کنید. با انجام این کار، بخشهایی را که به خوبی درک نکردهاید، پیدا خواهید کرد. به قول آلبرت انیشتین: «اگر نتوانید موضوعی را به صورت ساده توضیح دهید، پس آن را به خوبى درک نکردهاید».
 
۱۰٫ با ایجاد فواصلی کوتاه درس بخوانید
تحقیقات نشان داده است  هنگامی که ما با ایجاد فواصل کوتاه درس می‌خوانیم، آن را بهتر یاد خواهیم گرفت. به این روش یادگیری، «یادگیری با ایجاد فاصله» میگویند. حافظه ما از طریق ارتباط بین نورونها شکل میگیرد. برای اینکه این مطالب به خوبی در ذهن ما جای گیرند، نورونها باید برای مدتی دست نخورده باقی بمانند. برای همین هم ما با ایجاد فواصل کوتاه بین مطالب، میتوانیم این زمان را به نورونها بدهیم تا اطلاعات تازه را در خود حفظ کنند؛ پس ابتدا مطلبی را که می‌خواهید مطالعه کنید،  انتخاب کنید، زمانی مشخص را به آن اختصاص دهید و با تمام شدن زمان تعیین شده، دست از مطالعه بردارید، چند دقیقه استراحت کنید و دوباره مطالعه را از سر بگیرید.
 
باید بدانید که هیچ موضوع خسته کننده‌ای وجود ندارد و تنها ذهن‌های ماست که گاهی رغبت به پرداختن به موضوعی را ندارد. یکی از راه‌های جذاب کردن مطالب، ایجاد سؤال‌های متفاوت از داخل متن و پاسخ دادن به آنهاست

آلبرت انیشتین: «اگر نتوانید موضوعی را به صورت ساده توضیح دهید، پس آن را به خوبى درک نکرده‌اید» 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.