۲۰ نکته طلایی برای دانش‌آموزانی که درس خواندن را به تعویق می‌اندازند: چطور برای درس خواندن انگیزه پیدا کنیم؟(قسمت سوم)

۱۱٫ از خودتان انتظار نداشته باشید که همواره و در همه حال، انگیزه در شما وجود داشته باشد        
ممکن است عجیب به نظر برسد، ولی یکی از روش‌هایی که می‌توان انگیزه را در خود حفظ کرد، این است که از خود انتظار نداشته باشیم همیشه و در همه حال، انگیزه قوی در ما وجود داشته باشد.
واقعیت این است که هیچ کسی نیست که همیشه و در همه حال، در خود احساس انگیزه را داشته باشد؛ پس همواره منتظر نباشید که احساس قوی انگیزه در شما زنده شود تا کارتان را آغاز کنید. باید قبول کنید که برخی از مواقع این حس را نخواهید داشت. به همین دلیل است که به ایجاد یک قاعده  درسی و تبدیل آن به عادت، نیاز دارید.
 
۱۲٫ مغزتان را تمرین دهید
 برای ایجاد انگیزۀ درس خواندن، شما نیاز دارید که مغزتان را تمرین دهید. مغزتان را یک عضله در نظر بگیرید. تلاش برای افزایش توانایی‌تان در تمرکز، همانند تمرینات یک قهرمان دو میدانی است. همه چیز بستگی به تداوم تمرینات و پیشرفتی تدریجی دارد. مدام مغز خود را تمرین دهید؛ حتی زمانی که در حال درس خواندن نیستید. این کار را می‌توانید با انجام معما، حل جدول، بازی‌های فکری و خواندن مقالات علمی دنبال کنید. هر چه راه‌هایی را که برای تمرین دادن مغزتان استفاده می‌کنید، متنوع‌تر باشد، مغز شما قوى‌تر و انعطاف‌پذیرتر خواهد شد.
درست مانند تمرینات فیزیکی، مغزتان نیز نیاز به استراحت و بازسازی خود دارد؛ پس حداقل به ۸ ساعت خواب احتیاج دارید، و حتی براى برخی از دانش‌آموزان ۹ تا ۱۰ ساعت خواب شبانه نیاز است. تغذیه مغزتان نیز بخش مهم دیگری از تمرین دادن آن است؛ پس با تغذیه درست و دریافت کافی اسیدهای چرب، عملکرد مغز خود را افزایش دهید.
 
۱۹۲۰_doctors039day2018

۱۳٫ زمان خود را مدیریت کنید
تنظیم برنامۀ درسی مناسب، نشان دهندۀ نوعی تعهد است که به ایجاد انگیزه در شما کمک می‌کند. برای هر مبحثی، فهرستی از مطالبی که باید بخوانید تهیه کنید. یک جدول زمانی درست کنید و ساعاتی از روز را، که قرار است به مطالعه اختصاص دهید، در آن مشخص کرده و سعی کنید که ساعات مطالعه‌تان در روزهای متفاوت، یکسان باشد تا برنامه درسی خود را راحت‌تر بتوانید به خاطر بسپارید و به آن عمل کنید. در انتهای هفته، جدول برنامه‌ریزی درسی خود را مرور کنید، و اگر احساس می‌کنید که از برنامه خود عقب هستید، سعی کنید که ساعات بیشترى را براى مطالعه به برنامه خود اضافه کنید.
 
۱۴٫ با گروه درس بخوانید
بسیاری از دانش‌آموزان با درس خواندن در گروه انگیزه پیدا می‌کنند؛ البته قطعاً بسیار مهم است که گروه مناسبی را برای درس خواندن خود انتخاب کنید؛ گروهی که دارای افرادی متمرکز و منظم است. توصیه می‌شود که گروه درسی شما بیش از چهار نفر نباشد؛ زیرا تعداد زیاد افراد در گروه، موجب حواس پرتی می‌شود. هنگام درس خواندن در گروه، تعهد بیشتری در شما ایجاد شده و می‌توانید از یادداشت‌های یکدیگر استفاده کرده و یادداشت‌هاى خود را تکمیل کنید تا از روی یادداشت‌های درسی کامل‌تر و بهتری مطالعه کنید. هر فرد در گروه، نقطه ضعف‌ها و نقاط قوت متفاوتی دارد. شما می‌توانید در بالا بردن توانایی‌های خود از نقاط قوت یکدیگر کمک بگیرید (در حال حاضر می‌توانید در شبکه‌های مجازی، گروه‌های درسی تشکیل دهید).
 
۱۵٫ برای استراحت و آرامش خود برنامهریزی کنید
وقتی شما روی درس خواندن برای امتحاناتی که نزدیک است، تمرکز می‌کنید، فراموش کردن زمانى براى استراحت، به راحتی اتفاق می‌افتد. به یاد داشته باشید، همان طور که قبلاً گفته شد، برای حفظ مطالب در ذهن، نیاز به ایجاد فواصل کوتاهی در زمان مطالعه دارید. در کل، برای یادگیری بهتر و کاهش استرس، نیاز به برنامه‌ریزی زمان برای استراحت دارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.