۳ توصیه طلایی برای دوران جمع بندی کنکور ۹۸

توصیه اول :

مطمئن باشید که در دوران جمع بندی زمان کافی است و شما می توانید همه ی درس هایتان را به خوبی جمع بندی و دوره کنید . البته به شرطی که روش سه روز یک بار را اجرا کنید . اگر با روش سه روز یک بار کار کنید نیازی نیست که شمارش معکوس را آغاز کنید زیرا پس از سه چهار بار اجرای روش سه روز یک بار متوجه می شوید که به شرایط ایده ال خود نزدیک شده اید و اعتماد بنفس خوبی به دست خواهید آورد.

همانگونه که بارها گفته شده است بهترین روش برای مرور و جمع بندی دروس در دوران نزدیک به زمان برگزاری کنکور سراسری روش سه روز یکبار است. این روش ۱ + ۳‌ مرحله دارد:

قبل از شروع، با توجه به کارنامه‌ی آزمون‌های گذشته در هر درس هدف‌گذاری چند از ۱۰ را انجام دهید.یعنی دقیقا مشخص کنید که در هر درس قرار است به چند تست پاسخ بدهید.

۱) برگزاری آزمون (۸ صبح تا ۱۲ ظهر)

یک مجموعه از سوالات کنکورهای سراسری سال های گذشته(۹۰-۹۶) را انتخاب کرده و در شرایط کاملاً مشابه کنکور پاسخ دهید. حواستان باشد که حتماً از پاسخ‌برگ، مداد، ساعت، صندلی و… استفاده کنید.

تکنیک‌های مدیریت زمان (ضربدر و منها و زمان‌های نقصانی) را با در نظر گرفتن استراتژی بازگشت به کار ببندید تا اولاً برای سؤال‌هایی که بلدید، وقت کم نیاورید و ثانیاً سؤال‌های دشواری که از قبل هم امید چندانی به حل کردنشان نداشتید، ذهن‌تان را آشفته نکند و البته از همه مهم‌تر با نشان‌دار کردن سؤال‌ها مراقب باشید که در جلسه‌ی آزمون به سؤالی شانسی و تصادفی پاسخ ندهید و هنگام ارزیابی، عملکرد بهتر و دقیق‌تری داشته باشید.

۲) تصحیح و تحلیل آزمون (۱۲:۳۰ تا ۱۵:۰۰ بعد‌‌ازظهر)

در پایان آزمون و پس از نیم‌ساعت استراحت به تصحیح پاسخ‌برگ خود بپردازید. در هر درس به تحلیل مبحثی و سؤال به سؤال بپردازید و وضعیت خود را در هر مبحث مشخص کنید. نتیجه و کارنامه را با هدف‌گذاری اولیه‌ی خود مقایسه کنید و میزان انطباق آن را بررسی کنید. مباحثی از هر د‌رس را که غلط جواب د‌اد‌ه‌ یا پاسخ نداده‌اید‌، یاد‌د‌اشت کنید.

اکنون باید‌ برای دو روز و نیم باقی‌ماند‌ه، برنامه‌ریزی مبتنی بر استراتژی شخصی خود داشته باشید‌. بهتر است ابتد‌ا د‌ر هر د‌رس، یک تا دو اولویت مهم را انتخاب کرده و روی آن‌ها تمرکز کنید. در هر نیم‌روز به ۲ الی ۳ درس بر اساس رشته‌ی تحصیلی خود بپردازید. منابع و ابزارهای مطالعاتی لازم را هم از قبل با تدبیر صحیح انتخاب کرده و آماده داشته باشید. روش مطالعه‌ی هر مبحث را هم مشخص کنید. ممکن است در مبحثی نیاز به مطالعه‌ی تشریحی دوباره و حل مسئله داشته باشید یا صرفاً نیاز به تمرین تست‌های بیش‌تر و مرور نکات مهم و فرّار آن داشته باشید. این نیاز را خودتان باید تشخیص دهید. یکی از ویژگی‌های نوابغ، قدرت تشخیص اولویت‌هاست. مردمان شهری که در هراس سونامی یا سیل باشند، قطعاً فرصت و امکان جمع‌آوری همه‌ی وسایل منزل را ندارند. البته آزمون سراسری نه سونامی است و نه زلزله!

ideas1

 

توصیه دوم :

با دوستانی که شما را امیدوار می کنند گفت و گو کنید و از کسانی که شما را دچار شک و تردید می کنند و ناامیدتان می کنند بشدت دوری کنید.اگر در خانواده به توانایی هایتان باور ندارند شرایط خود را بطور کامل برایشان توضیح دهید و از ایشان بخواهید که شما را آن چنان که هستید توانا بدانند.

توصیه سوم :

از خرید کتاب های بی کیفیتی تحت عنوان کتاب همایش و همچنین شرکت در همایش ها یا کلاس هایی که ممکن است اعتماد شما را به آن چه تاکنون خوانده اید و یادگرفته اید سلب می کند و از بین می برد و بیشتر مواقع با دروغ های بسیار بزرگ فقط و فقط به دنبال خالی کردن جیب شما هستند، جدا  خودداری کنید .هم چنین از گفت و گو و مشاوره با کسانی که جزوه ها و کتاب های جدیدی را به شما معرفی می کنند که سبب می شود آموخته های قبلی تان مغشوش و آشفته شود خودداری کنید.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.