۵ نکته طلایی در مطالعه برای کنکور

در این مقاله سعی دارم به طور اجمالی ۵ نکته کلیدی در رابطه با شیوه مطالعه دروس برای کنکور را برای شما داوطلبان عزیز بیان نمایم.این موارد عبارتند از:

نکته ۱- مهمترین مرجع سؤالات ، کتابهای درسی می باشند. مخصوصاً در سال های اخیر که سؤالات کنکور در تمامی دروس به سمت مفهومی شدن گام برداشته اند، لزوم توجه دقیق و مرجع قرار دادن کتابهای درسی الزامی است . 

نکته ۲- ضرایب دروس اختصاصی در موقع محاسبه جهت تعیین نمره ی تراز، به دلیل اختصاصی بودن در یک ضریب ۳ ضرب می شود. یعنی در گروه علوم ریاضی ضریب درس ریاضیات برابر ۱۲ و ضریب فیزیک برابر ۹ و ضریب شیمی برابر ۶ است .به این ترتیب به اهمیت بالای دروس اختصاصی در کنکور سراسری پی می برید.  

۱۹۲۰_doctors039day2018

نکته ۳- در هنگام مطالعه دروس برای کنکور، میزان مطالعه هر درس باید با توجه به ضریب و نقشی که در موفقیت شما در کنکور دارد تعیین شود. واضح است درسی که ضریب ۳ دارد دارای اهمیت بیشتری از درس با ضریب ۲ می باشد. اما این به منزله ی این نمی باشد که شما از دروس با ضرایب کمتر غافل شوید. مثلاً همانطور که بعداً می آید درس عربی که ضریب ۲ دارد دارای انحراف معیار بالایی است یعنی کسب یک درصد خوب مثلاً ۷۰ درصد در این درس به دلیل آنکه اکثر دانش  آموزان درصد خوبی در این درس کسب نمی کنند. امتیاز بالاتری از نمره ی کسب شده را برای شما به همراه دارد. [به این سؤال توجه کنید: اگر شما در درسی که همه ی افراد در آن درصد بالایی کسب می کنند یک درصد خوب کسب کنید مؤثرتر است یا در درسی که اکثر دانش  آموزان در آن درصد خوبی نداشته اند؟]

نکته ۴- موفقیت در کنکور یعنی پیشرفت در تمامی دروس نه یک یا چند درس . پس هیچ درسی را به دلیل سخت بودن یا اهمیت کم داشتن در کنکور و یا به هر دلیل دیگر رها نکنید. 

نکته ۵- بهترین کتابهای تستی ، تست های طبقه بندی شده آزمون های سراسری می باشد که در هنگام و بعد از مطالعه و همچنین به صورت مجموعه ای [این تست ها تفکیک شده نیست و مربوط به آزمون یک سال است] برای جمع بندی نهایی از یک ماه و نیم مانده به کنکور می تواند مورد استفاده قرار گیرد. 

خیلی از دانش  آموزان و داوطلبان کنکور می پرسند که از چه کتابهای تستی استفاده کنیم؟ در پاسخ باید گفت که بهترین کتاب تست ، کتابی است که در آن تست های استاندارد آمده باشد و استاندارد شده ترین تست ها مربوط به تست های آزمون سراسری و پس از آن تست های تایفی سطح بندی شده می باشد. بنابراین، در مرحله ی اوّل این تست ها را بررسی کنید و اگر فرصت داشتید، به سراغ تست های تایفی دیگر، زیرا همان طور که بیان شد، تست های آزمون سراسری استاندارد هستند و (به طور کلی) معمولاً نماینده تعداد تست های بی شماری هستند که در مخزن سؤالات وجود دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.