۵ گام طلایی در برنامه ریزی برای کنکور ۹۷(قسمت سوم)

کنکور سراسری یکی از اتفاقاتی است که هر ساله شاهد آن هستیم که البته قبولی در  آزمون سراسری برای بسیاری از داوطلبان به یک کابوس تبدیل شده است اما این تصور کاملا اشتباه است و عبور از این مرحله هم راهکار های مخصوص خودش را دارد. 

شما داوطلبان با بکارگیری راهکار ها و تکنیک های ساده و به اصطلاح پیمودن گام هایی که در این سلسله از مقالات برای شما توضیح خواهیم داد می توانید به راحتی این مرحله را پشت سر بگذارید.

حتما توجه داشته باشید که اگر به طور اصولی به مطالعه و انجام برنامه ریزی کنکور بپردازید دیگر از کنکور به عنوان یک آزمون سخت و طاقت فرسا یاد نخواهید کرد.به همین خاطر با در نظر گرفتن تمامی مسائل مرتبط با کنکور در این سلسله از مقالات به طور کامل به مشاوره برنامه ریزی صحیح کنکور و عوامل موفقیت در کنکور پرداخته ایم.

images

گام چهارم: برنامه‌ریزی کنید

اگر درباره زمان شروع کار خود تصمیم گرفته‌اید، بدانید که بلندترین گام را برای رسیدن به هدف برداشته‌اید؛ زیرا مصمم هستید که تغییر مهمی در روش کار خود بدهید و تحولی در آن ایجاد کنید امکان دارد با وجود آن‌که تصمیم جدی گرفته‌اید، به برنامه خود پایبند نباشید و در اجرای آن کوتاهی کنید.

در این صورت لازم است فهرستی از عواملی که ممکن است شما را از شروع کار باز دارد تهیه کنید سپس به یافتن راه‌حل‌هایی برای برخورد با این مسائل بیندیشید. این روش به شما کمک می‌کند تا نگرش جامع‌تری نسبت به کاری که تصمیم به انجامش گرفته‌اید، داشته باشید و خواهید دید که بیشتر اوقات یافتن یک راه حل موثر، راحت‌تر از آن است که تصور می‌کردید.

 

گام پنجم: کمال‌گرا نباشید

بسیاری از ما با این باور بزرگ شده‌ایم که باید همیشه کارهایمان عالی و بدون کم و کاست باشد و معتقدیم که باید بهترین باشیم. این مسأله باعث می‌شود که تحت فشار روانی بسیاری قرار بگیریم و در نهایت به وقت گذرانی و کوتاهی کردن در انجام کارها تن بدهیم. در واقع کامل‌گراها خورشید را می‌خواهند، اما جز هوا چیزی نصیبشان نمی‌شود. بعکس، وقتی معیارهای خود را تخفیف دهیم، احساس آرامش بیشتری خواهیم داشت و مفیدتر و خلاق‌تر می‌شویم البته داشتن معیارهای سطح بالا چیز خوبی است، اما کمال‌گرایی وسواس گونه راه مناسبی برای بالا بودن کیفیت نیست

پس به جای این که احساس کنید به زور باید شماره یک باشید، برای تلاش خود احساس رضایت کنید و به جای این‌که فکر کنید باید آدم بخصوص یا بسیار باهوشی باشید و در رشته یا دانشگاهی خاص پذیرفته شوید تا مورد مهر و پذیرش دیگران قرار گیرید، احساس عزت نفس بی‌قید و شرط کنید و نیازی به جلب توجه دیگران نداشته باشید.

 

منبع:انتشارات مهروماه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.