10 راهکار کلیدی برای داشتن یک حافظه خوب

بکارگیری موارد زير براي داشتن يک حافظه خوب و يادگيري باکیفیت و ماندگار کمک بسیار زیادی می کند:

1-    اطلاعات را خرد کنيد؛ زيرا مغز انسان، اطلاعات را در قطعات کوچک بهتر به خاطر مي‌سپارد؛ بنابراين، با خرد کردن موارد بلند به اطلاعات کوچک‌تر، راحت‌تر مي‌توانيد آنها را حفظ کنيد.

2-    تمرکز کنيد. بهترين حالت اين است که هر زمان فقط يک کار را انجام بدهيد و روي آن کار کاملاً تمرکز کنيد.‌
 
3-    رژيم غذايي مناسب داشته باشيد. اسيدهاي چرب امگا ۳ و مصرف ويتامين‌هاي گروه B و اسيد فوليک به يادگيري بهتر و قوي‌تر شدن حافظه شما کمک مي‌کند.
 
food_plate_graphic

 
4-    ورزش کنيد. ورزش براي حافظه بسیار مفيد است و قدرت تمرکز را به میزان بسیار قابل ملاحظه ای بالا مي‌برد. قرار نيست که قهرمان المپيک بشويد؛ بلکه هدف اين است که فعاليت بدني منظمي داشته باشيد.‌
 
5-    آموخته‌هايتان را به ديگران ياد بدهيد؛ وقتي موضوعي را براي کسي توضيح مي‌دهيد، اين کار به دايمي ‌شدن آن حافظه در مغزتان کمک مي‌کند؛ بنابراين، اگر وقتي براي انجام اين کار داريد حتماً انجام دهيد؛ وگرنه، تصور کنيد که شما شاگرد خودتان هستيد و دوباره مطلب را براي خودتان توضيح دهيد.
 
6-    سعی کنید مطالب درسي را با فعاليت‌هاي روزمره خود مربوط گردانيد.
 
7-     اول درس مشکل‌تر را در يک زمان معين و کامل و غير خسته کننده ياد بگيريد و سپس درس‌هاي آسان‌تر را مطالعه نمایید.
 
8-    حس‌هاي بيشتري را درگير يادگيري کنيد و سعي کنيد که اطلاعات را به رنگ، صدا، بو و مزه ارتباط دهيد.
 
9-    مفاهيم پيچيده را به زبان خود شرح دهيد و سعي کنيد مطالبي را که جديداً آموخته‌ايد، به زباني ساده و با کلمات خودتان براي ديگران توضيح دهيد يا خلاصه‌اي از آن را در جايي بنويسيد.

10- اگر شيوه مطالعاتي شما مناسب نيست و باعث خستگي ذهني شما مي‌شود، اين موضوع را بپذيريد و هرچه سریعتر براي رفع مشکلات آن اقدام کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.