10 نکته‌ی مفید در مورد مطالعه

1-       هدفتان را از درس خواندن روشن کنید. مشخص کنید برای چه درس می‌خوانید. اگر هدف درست و منطقی داشته باشید هیچ وقت دچار دلسردی نمی‌شوید.

2-       سعی کنید درس‌ها را عمیق بخوانید و در حافظه‌ی بلندمدت خود آن را تثبیت کنید و برای این‌که مطالب از یادتان نرود تکرار و مرور با فواصل معین داشته باشید.

3-       میزان انگیزه و علاقه‌ی خود را در مورد درس‌های حفظی افزایش دهید. از روش‌های یادداشت‌برداری، خلاصه‌نویسی، سؤال‌نویسی و مرور و تکرار استفاده کنید و سعی کنید بین مطالب، ارتباطی منطقی به وجود آورید تا با یادآوری مطالب آن‌ها را مرور کنید.

4-       متعادل درس بخوانید. سعی کنید حدود 60-70 درصد از وقت خود را صرف درس‌های اختصاصی و 30-40 درصد از وقت را صرف درس‌های عمومی کنید. برای درسی که در آن ضعیف هستید زمان بیش‌تری در نظر بگیرید.

index

5-       سکوت مطلق، فرد را شرطی می‌کند و ذهن عادت می‌کند که فقط در چنین محیط‌هایی تمرکز لازم را داشته باشد؛ از طرفی چون چنین محیط‌ هایی همیشه در اختیار نیست، در آینده در هنگام مطالعه با مشکل مواجه خواهید شد.

6-       پیشگیری از فراموشی با مرور و یادآوری مطالب در تاریخ‌های معین صورت می‌گیرد. مرحله‌ی مرور نیز در چندین نوبت باید انجام می‌شود تا تأثیرگذاری بیش‌تری داشته باشد. (بیش‌تر اوقات احساس فراموشی یک نوع وسواس است؛ زیرا در جلسه‌ی امتحان آن را به یاد می‌آوریم.)

7-       صبح‌های زود بهترین زمان برای دریافت مطالب و به خاطر سپردن مطالب سخت و جدید است و بهترین زمان، زمانی است که مغز انسان آمادگی لازم و کافی را برای دریافت و  تجزیه و تحلیل مطالب داشته باشد.

8-       از همان ابتدای شروع مطالعه با خود شرط کنید که تا پایان بخش و فصل مورد نظر در زمان پیش‌بینی‌شده از روی صندلی بلند نشوید یا محل مطالعه را ترک نکنید. خروج از محل مطالعه، یکی از علل اصلی از بین رفتن تمرکز است. هر کاری را می‌خواهید انجام دهید به بعد از زمان مطالعه موکول کنید.

9-       فلش‌کارت امکان یادگیری و مرور سریع مطالب درسی را (مخصوصاً در درس‌های حفظی) برای همه فراهم می‌کند. استفاده از فلش‌کارت زبان و هم‌چنین جعبه‌ی لایتنر در یادگیری لغات زبان و عدم فراموشی آن خیلی مؤثر است. از این روش می‌توانید در اوقات مرده مانند مترو، اتوبوس و… نهایت بهره را ببرید. سعی کنید لغات را زیاد مرور کنید.

10-  برای رشد ساعات مطالعه، مهم‌ترین کار این است که به طور پیوسته دفتر برنامه‌ریزی را پر کنید. کسی که از هفته‌ی اول شروع به پر کردن دفتر می‌کند به طور خودکار ساعات مطالعه‌اش افزایش می‌یابد. به عبارتی دیگر ساعات مطالعه‌ی خود را از کم به زیاد به طور ماهانه اضافه کنید.

                                                

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.