12 نکته برای امتحانی موفق (7)

یکی از بخش‌های مهم مطالعه، امتحان است و به دلیل اهمیتی که امتحان دارد باید برای مطالعه‌ی هر امتحانی از روش‌هایی استفاده کنید که بهترین نتایج را در برداشته باشد. در این مقاله‌ها راهکارهایی را برای بهبود شرایط مطالعاتی برای داشتن امتحانی موفق معرفی می‌کنیم تا با اجرای آن‌ها بهترین نتایج را در امتحانات پیش رو بگیرید.

7. محیط و شرایطی مناسب برای مطالعه

در رابطه با محیط و شرایط مطالعه به سؤالات زیر پاسخ دهید:

در چه شرایطی بهتر مطالعه می‌کنید؟

با لباسی مناسب و راحت؟

با وجود سر و صدا یا بدون آن؟

در اتاق شخصی خود یا خارج از آن؟

time-for-answers

قطعاً با وجود عوامل حواس‌پرتی مثلاً در کنار اعضای خانواده و سر و صداهای موجود در منزل مطالعه‌ی کارآمد و مؤثری نمی‌توان داشت. روش‌های زیر برای ایجاد محیطی مناسب برای مطالعه توصیه می‌شود:

اتاقی مرتب و منظم و آرام را برای مطالعه برگزینید و چنان‌چه همه‌ی این شرایط برای مطالعه در منزل برای‌تان فراهم نیست بیرون از خانه را برای مطالعه و درس خواندن انتخاب کنید. کتابخانه‌ها گزینه‌ی خوبی برای مطالعه‌ی خارج از منزل هستند.

در اتاقی که نور کافی دارد مطالعه کنید؛ به طوری که یا در روز مطالعه کنید یا اگر در شب مطالعه می‌کنید در نور کافی مطالعه کنید. بیش‌تر افراد مطالعه در اتاق با روشنایی، اکسیژن و تهویه‌ی کافی و سر و صدای کم را ترجیح می‌دهند. باز گذاشتن پنجره‌ی اتاق هم برای ایجاد شرایط مناسب اکسیژن بیش‌تر و تهویه‌ی اتاق توصیه می‌شود.

تلویزیون را خاموش کنید. روشن بودن تلویزیون با ترکیب محرک‌های دیداری و شنیداری باعث کاهش قابل توجه عملکرد مطالعاتی شما می‌شود و  کسب اطلاعات و بخاطر آوری مطالب آموخته شده را برای مغزتان دشوار می‌سازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.