12 راهكار ويژه جهت افزايش كارايي مطالعه

9. در فواصل زمانی کوتاه اما پیوسته درس بخوانید.

آمار نشان داده است که ذهن انسان در زمان­های کوتاه و مکرر بسیار متمرکزتر از زمان­های طولانی عمل می­کند. بنابراین بهتر است بعد از هر 30 الی 45 دقیقه درس خواندن، 10 دقیقه به خودتان استراحت بدهید، ضمن اینکه درس خواندن برای مدت زمان طولانی نه تنها کسالت ­آور است، بلکه باعث خستگی، ایجاد استرس و سردرگمی می­شود و در نتیجه قدرت یادگیری را کاهش می­ دهید.

10. عوامل مخل یادگیری را محدود کنید.

زیاده­ روی در تماشای فیلم و تلویزیون، انجام بازی­های کامپیوتری یا استفاده بیش از حد از اینترنت، بیرون رفتن از منزل به منظورهای مختلف، مکالمه بیش از حد با تلفن یا موبایل، خواب بیش از اندازه و . . .عوامل اصلی ایجاد اختلال در یادگیری بشمار می روند.

11. نا امیدی دشمن یادگیری است.

افرادی که دائماً خود را به دلیل کندی در یادگیری سرزنش می­کنند، حتی اگر پیشرفتی مناسب و قوه یادگیری بالایی داشته باشند، همواره در استرس به­ سر می­ برند.در مقابل افرادی که به خود و سرعت یادگیری­شان اطمینان دارند، اگر از هوش و استعداد کمتری نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتیجه کارشان بهتر است، زیرا این افراد انرژی خود را صرف نگرانی و حساسیت­های بی­ مورد نکرده، آهسته و پیوسته پیش می­روند.

12. به وضعیت تغذیه خود اهمیت بدهید.

به­ طور کلی بهتر است یک برنامه­ ریزی غذایی متعادل و مفید برای خود داشته باشید. برای این کار بهتر است از فواید و مضرات مواد غذایی و از بهترین زمان صرف آن­ها مطلع باشید.

نکته: پیش از مطالعه از صرف غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید و چند ساعت پس از صرف غذا مطالعه را آغاز کنید، چون پس از صرف غذای سنگین، بیشتر جریان خون متوجه جریان گوارش می­شود تا به هضم و جذب غذا کمک کند و لذا خون­رسانی به مغز کاهش می­یابد و از تفکر و تمرکز کاسته می­شود.
 

nutrition-1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.