2 ماده غذایی موثر در افزایش قدرت ذهن

تحقیقات نشان می‌دهد كه مصرف کاکائو و چای، قدرت ذهن را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می‌دهد. 

بر اساس نتایج پژوهش‌های اخیر، افرادی كه کاکائو یا چای مصرف می‌كنند، در امتحانات و آزمون های مفهومی نمرات بالاتری می‌گیرند و قدرت عملكرد‌های ذهنی و ادراكی آنها نیز نسبت به كسانی كه به خوردن این مواد عادت ندارند، به مراتب بیشتر است. 

در این تحقیقات، پژوهشگران دپارتمان فیزیولوژی، آناتومی و ژنتیك دانشگاه آكسفورد روی دو هزار و 31 فرد سالمند در گروه سنی بین 70 تا 74 سال مطالعه كردند. آنها رابطه بین عملكرد ذهنی و مصرف کاکائو و چای را كه مهم ترین مواد حاوی فلاوونوئیدها هستند، در این افراد مورد ارزیابی و آزمایش قرار دارند.شركت كنندگان ابتدا پرسشنامه‌هایی را درباره عادات غذایی خود پُر كردند و پس از آن به درخواست محققان در آزمون های ذهنی شركت كردند. 

70206175522162173556911072091898918325044

در سال های اخیر مطالعه روی نقش مواد مغذی در كاهش توانایی ذهنی ناشی از افزایش سن همواره مورد توجه دانشمندان بوده و این تحقیقات هم چنان رو به افزایش است.

میوه‌ها و نوشیدنی‌هایی چون چای، قهوه و كاكائو منابع غذایی اصلی حاوی پلی فنول‌ها هستند. پلی فنول‌های موجود در مواد غذایی در واقع فلاوونوئیدهایی هستند كه بر اساس یافته‌های قبلی دانشمندان، نقش بسیار کلیدی و مهمی در جلوگیری از زوال عقل و اختلال حواس دارند.

نتایج این پژوهش در مجله «Nutrition» منتشر شده است.  با این حال دانشمندان توصیه می‌كنند این مواد خوراكی نیز در حد تعادل مصرف شوند، چرا كه زیادروی در خوردن آنها می‌تـواند از سوی دیگر مشكلاتی برای سلامتی به همراه آورد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.