20 سؤال مهم براي انتخاب رشته که بايد به آنها پاسخ داد

خوب مي­دانيم که اين روزها سرتان شلوغ است و آنقدر در فکر «چه رشته ­اي را انتخاب کنم» و «کدام دانشگاه بروم»، هستيد که فرصت خواندن مطالب مختلف را نداريد؛ اما از شما مي داوطلبان عزیز کنکور سراسری سال 93 میخواهيم که قبل از انتخاب رشته يا دانشگاه خود، به اين چند سؤال پاسخ بدهيد؛ سؤال­هايي ساده و گاه تکراري اما بسيار مهم. قول مي­دهيم که پاسخ­هاي شما، بهترين ياور شما در انتخاب رشته باشد.
 
 1- آيا استعدادها و توانمندي هاي خود را بطور کامل مي شناسيد؟
2- آيا علايق خود را بخوبي مي شناسيد ؟
3- آيا رشته اي که انتخاب کرده­ايد، با توانمندي ها و علايق شما مطابقت دارد؟
4- آيا تحت تاثير محيط،موقعیت شغل، وجهه اجتماعي رشته مورد نظر يا  پيشنهاد دوست و آشنا رشته خود را انتخاب کرده­ ايد؟
5- آيا به خاطر اينکه رتبه تان مطابق ميلتان نشده و مي­خواهيد هر طور شده در دانشگاه پذيرفته شويد،  اين رشته را انتخاب کرده­ ايد؟
6- فکر مي­کنيد که اگر به رشته تان علاقه مند نباشيد، مي­توانيد در آینده آن رشته موفق شويد؟
7- آيا مي دانيد که امکان تغيير رشته بسيار کم است و اکثر دانشگاه­ها به سختي با اين امر موافقت مي­کنند؟
8 – آيا مي­دانيد که اگر در رشته هاي روزانه پذيرفته شويد و انصراف دهيد، سال بعد امکان شرکت در آزمون سراسري را نخواهيد داشت ؟
9 – با دروس رشته­ اي که انتخاب کرده­ ايد،بخوبی آشنا هستيد ؟
10-  آيا مي دانيد تا چه مقطعي امکان ادامه تحصيل در اين رشته در ايران و خارج از ايران وجود دارد؟
11- آيا فرصت هاي شغلي رشته مورد نظر را مي شناسيد؟
12- آيا  دانشگاهي که انتخاب کرده­ ايد، در شهر محل سکونتتان واقع شده است ؟
13- اگر محل زندگي شما با محل تحصيلي که انتخاب کرده­ ايد، متفاوت است، به بعد مسافت توجه کرده­ ايد؟
14- آيا راه­هاي ارتباطي و وسايل حمل و نقل موجود  بين محل سکونت و دانشگاه موردنظر را مي­شناسيد؟
15 – اگر دانشگاه علمي – کاربردي، پيام نور يا غير انتفاعي را در شهري ديگر انتخاب کرده­ ايد، شرايط و هزينه لازم را براي ساکن شدن در شهري ديگر داريد؟ (دانشگاه­هاي مورد نظر يا خوابگاه نمي­دهند يا در مقابل خوابگاه هزينه اي دريافت مي­کنند).
16 – با مشکلات و موانع زندگي در شهري ديگر که گاه گويش محلي و هنجارهاي آن را بخوبي نمي شناسيد، آشنا هستيد؟
17- آيا روحيه جدايي از خانواده  در سنين زير 20 سال و دوري از آنها را  (گاه براي چند ماه) داريد؟
18- آيا با مسايل و مشکلات زندگي در یک شهر دیگر و در خوابگاه آشنا هستيد ؟
19- آيا مي­دانيد که در خوابگاه در بهترين شرايط بايد با  سه دانشجوي ديگر که هيچ شناختي از آنها نداريد، هم اتاق شويد؟
20- با امکانات فرهنگي، علمي و رفاهي دانشگاهي که انتخاب کرده­ايد، آشنا هستيد و مي­دانيد که دانشگاه مورد نظر در رشته انتخابي شما چه جايگاهي دارد و چند سال است که رشته مورد نظر در آن دانشگاه تدريس مي­شود؟

براي پاسخ به بسياري از اين سؤال ها فقط بايد کلاه خود را قاضي کنيد و کمي با خودتان صادق باشيد و واقع بينانه به شرايط موجود نگاه کنيد. براي اطلاع از امکانات دانشگاه مورد نظر و شهر و استاني که دانشگاه در آن واقع شده است، مي­توانيد به سايت دانشگاه انتخابي خود مراجعه کنيد. در کل با جست و جو کردن نام رشته  و دانشگاه مورد نظر در اينترنت مي­توانيد اطلاعات مفيدي در اين زمينه کسب کنيد. همچنين با گفت و گو با دانشجويان رشته انتخابي خود اطلاعات جامع و مفيدي به دست خواهيد آورد (بهتر است که در مقطع کارشناسي از دانشجويان ترم 6 به بعد و در مقطع کارداني از دانشجويان ترم 3  به بعد مشورت بگيريد؛ چرا که اين دسته از دانشجويان با دروس اصلي و اختصاصي رشته مورد نظر آشنا تر هستند)؛ در نهايت اينکه انتخاب رشته خود را بر اساس شانس و اقبال و به صورت «باري به هر جهت» انجام ندهيد و در اين زمينه، وسواس و دقت لازم را داشته باشيد. از رجوع به کاسبان به ظاهر مشاور نيز خودداري کنيد. شما 150 انتخاب داريد؛ پس نيازي به مراجعه به افراد سودجو و فرصت طلب که از حساسيت شما نسبت به انتخاب رشته سوءاستفاده مي­کنند و از اين راه ميليون­ها تومان به جيب مي­زنند نداريد؛ مگر اينکه مشاوري اطلاعاتي مفيد و دقيق درباره رشته ­ها و دانشگاه­ها در اختيار شما بگذارد؛ وگرنه گفتن اينکه شما در فلان رشته پذيرفته خواهيد شد و در اين رشته قبول نمي­شويد، هيچ ارزشي ندارد.پس سعی کنید با توکل به خدا و با تلاش خود سعی در انتخاب رشته آگاهانه نمایید.

index.jpg1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.