روش مطالعه دروس ریاضی رشته ریاضی(بخش دوم)

در بخش اول از این سلسله مقالات به بیان اولین مرحله مطالعه دروس ریاضی رشته ریاضی یعنی مرحله یادگیری پرداختیم.در این قسمت گام دوم مطالعاتی این دروس یعنی تمرین را مورد بررسی قرار می دهیم.
2- تمرين
اکنون که درس را بطور کامل و مفهومی ياد گرفته و خلاصه‏ نويسي کرده‌ايد، بايد براي تثبيت مطالب و نکات درسي و تسلط بر آنها و نيز بالا رفتن سرعت تست‏ زني، تست تمرين کنيد.
 
تست‏هايي را که حل نکرده يا غلط حل کرده‌ايد، حتماً علامت‏گذاري کنيد؛زيرا در اين تست‏ها ضعف داريد و بايد آنها را برطرف کنيد. چون حجم مطالب درسي و تنوع آنها زياد است، نبايد تعداد تست‏هاي تمريني به قدري زياد باشد که از مباحث ديگر عقب بيفتيد. بايد تست را دقيقاً و متناسب با حجم مبحث و موضوع مطالعه‌شده انتخاب کنيد. اگر مبحثي را به طور کامل نخوانده‌ايد، به حل تست‏هاي تمريني نپردازيد.
 
standardized-testing
 

 
تعداد تست‌هاي تمريني بايد به مقداري باشد که تمام نکات ريز و درشت مبحث مورد نظر را پوشش دهد. البته اين موضوع به يادگيري شما نيز بستگي دارد. مي‌توانيد متناسب با هر تستي که از يک مبحث در آزمون سراسري مطرح مي‏شود، حداقل پنجاه تست را به طور تمريني حل کنيد. در انتخاب تست‏هاي تمريني، اولويت با تست‏هاي کنکورهاي سال‏هاي گذشته است؛ چون هم استاندارد هستند و هم تمام مطالب درسي را پوشش مي‏دهند.
 
     در هنگام تمرين، کنار هر کدام از سؤالات که نتوانسته بوديد هيچ راه حلي را براي آنها ارايه دهيد؛ علامت منفي و کنار سؤالاتي که به صورت کامل حل کرده، ولي به پاسخ غلط رسيده‌ايد، علامت ضربدر و کنار سؤالاتي که نصف راه حل را رفته، ولي بالاخره به هيچ کدام از گزينه‌ها نرسيده‌ايد، علامت مثبت بگذاريد و کنار سؤالاتي که با راه حل درست به پاسخ درست رسيده‌ايد، هيچ علامتي نگذاريد.
 
اين کار به درد دوره کردن مفيد و سريع، يعني در دور دوم که شما خواستيد اين تست‌ها را دوباره حل کنيد، مي‌خورد، زيرا شما بدون صرف وقت اضافي به حل تست‌هاي علامت دار مي‌پردازيد و دوباره همان کار را تکرار مي‌کنيد. با اين شيوه خواندن و تست زدن، نه نيازي به حفظ کردن فرمول‌ها و نکات تست‌ها خواهيد داشت و نه احساس  خواهيد کرد که آن تست‌ها و نکاتشان را پس از مدتي فراموش کرده‌ايد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.