3 راه‌هکار ساده و موثر برای افزایش تمرکز هنگام مطالعه

تمرکز یکی از عوامل کلیدی و موثر بر کیفیت یادگیری است. دانش آموزانی که سرسری درس می‌خوانند یا در هنگام مطالعه دچار پرش ذهن می‌شوند با مشکل عدم تمرکز روبرو هستند.

روش تمرکز افراد نیز با هم متفاوت است، برخی از افراد از پرش ذهن رنج می‌برند. تمرکز را باید به تدریج افزایش داد. قطعا افزایش تمرکز امکان پذیر است و برای افزایش تمرکز چندین کار را می‌توان انجام داد. از جمله این موارد عبارتند از:

 images

اولین توصیه ما این است که قبل از شروع به مطالعه نیت و هدف‌گذاری کنید.حجم مطالبی را که مطالعه خواهید کرد و زمانی را که برای مطالعه اختصاص خواهید داد را با دقت مشخص کنید. مثلا مشخص می‌کنید که نیم ساعت یا 45 دقیقه به مطالعه یک درس مشخص با حجم چند صفحه اختصاص خواهید داد. این‌که بپذیرید زمان و منابع شما برای مطالعه محدود است سبب تمرکز بیشتر شما می‌شود.

نکته دوم این است که موضوعات را برای مطالعه باید آگاهانه انتخاب کنید و این انتخاب باید طوری باشد که برای شما راحت باشد و منجر به بیشترین بازده شود. مثلا دانش‌آموزان می‌توانند مبحث‌هایی که جذاب‌تر یا چالشی‌تر است را ابتدا مطالعه کنند. در نتیجه انتخاب موضوع مطالعه نیز مهم است.

نکته سوم این‌ است که اگر در حین مطالعه، فکر مزاحمی به سراغ شما آمد یک خودکار و کاغذ کنار دست خود داشته باشید و آن موضوع را در گوشه‌ای یادداشت کنید و بگویید بعدا به آن می‌پردازیم.فراموش نکنید که افزایش تمرکز نیازمند زمان است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.