40 تجربه از رتبه‌هاي برتر کنکور(بخش چهارم)

زمانی که در صحبت هایی که رتبه های برتر کنکور سراسری می کنند دقت بیشتری می کنیم مشاهده می کنیم که همه‌ي آن‌ها موارد زير را به ترتيب در موفقيت خود موثر مي‌دانند:

31- تا قبل از عيد بيش‌تر مي‌خواندند و تمرين تشریحی و تست زنی آموزشی اولویت مطالعه آنها بود ولي پرکاري در تست‌زني بویژه تست زنی سنجشی و زمان دار را به پس از تعطیلات عيد موکول مي‌کردند.
32- تست‌هاي انبوه و مشابه را دسته‌بندي مي‌کردند و همه را يکجا حل نمي‌کردند. به تدريج و در نوبت‌هاي متعدد به حل آن‌ها مي‌پرداختند.
33- با دقت پاسخ تمام تست‌ها را – حتي تست‌هايي را که به درستي جواب داده بودند – مطالعه مي‌کردند و نکات جالب توجه آن‌ها را يادداشت مي‌کردند.

url

 

34- تست‌هاي اشکال دار خود را پس از مدتي مجدداً حل مي‌کردند.
35- همه‌ي آن‌ها دروس عمومي را همراه با دروس اختصاصي مي‌خواندند. تا قبل از عيد سعي مي‌کردند دروس اختصاصي را بيش‌تر از دروس عمومي بخوانند؛ به طوري که نسبت زمان مطالعه‌ي دروس اختصاصي به دروس عمومي آن‌ها 3 به 1 و يا 4 به 1 بوده است.
36- مطالعه‌ي دروس پايه نسبت به دروس پيش‌دانشگاهي را براساس نقطه قوت خود تنظيم کرده بودند. ولي بيش‌ترشان به نسبت مساوي آن‌ها را مطالعه مي‌کردند.
37- 85 درصد آن‌ها براساس برنامه‌ي زمان‌بندي شده دروس را مطالعه مي‌کردند و 15 درصد هم بدون برنامه‌ريزي زمان‌بندي شده، پس از خسته شدن از مطالعه‌ي يک درس، به سراغ درس ديگري مي‌رفتند.
38- در آزمون های آزمايشي به طور جدي شرکت مي‌کردند و پس از هر آزمون و بررسی و تجزیه و تحلیل دقیق تمام سوالات آزمون، کوچک‌ترين اشکال خود را با مرور مجدد موضوع يا انجام تکاليف تکميلي برطرف مي‌کردند. آن‌ها هدف خود را از شرکت در اين آزمون‌ها، آشنايي با محيط، روش امتحان‌دهي، کشف نقاط ضعف، مدیریت زمان،مدیریت استرس و مدیریت اراده مي‌دانستند.
39- امتحانات مدرسه‌ي خود را جدي مي‌گرفتند و به تمام آن‌ها اهميت مي‌دادند.
40- اکثر آن‌ها انتظار داشتند که رتبه‌هاي تک رقمي به‌دست آورند ولي همه‌ي آن‌ها پس از برگزاري آزمون‌هاي آزمايشي جامع دريافتند که رتبه خوبي کسب خواهند کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.