با تندخواني نتيجه بهتري بگيريد(بخش پنجم)

در این بخش هم مانند بخش قبلی به بیان چند مانع اصلی دیگر در فرایند تندخوانی می پردازیم:

برگشت خواني
 برگشت خواني، يعني برگشتن به کلمات يا خطوط قبلي و دوباره خواندن آنها که بسياري از داوطلبان به دليل وسواس زياد در مطالعه آن را انجام مي‌دهند. اين عادت غلط، يکي از بدترين و وقت گيرترين عادت‌هاي نامناسب در مطالعه است که بايد از بين برود. براي اينکه مشکل برگشت خواني خود را بر طرف کنيد، سعي نماييد که وسواس در مطالعه را از خود دور کنيد؛ زيرا برگشت خواني، بيشتر در ميان داوطلباني اتفاق مي‌افتد که مدام گمان مي‌کنند مطلب يا مطالب قبلي را بخوبي ياد نگرفته‌اند يا آن مطالب در ذهنشان ثبت نشده است.
 
zeitersparnis-speed-reading

راه آسان اين است که کارتي را تهيه کنيد و بعد از خواندن هر پاراگراف، کارت را روي آن قرار دهيد تا دوباره به آن برنگرديد. سعي کنيد که با قرار دادن کارت، ديگر به عقب باز نگرديد؛ اما اگر باز هم دچار استرس شديد، مطلب قبلي را براي خودتان توضيح دهيد يا نکات کليدي‌اش را براي خود بازگو کنيد. حتماً به خود بگوييد: «من دارم خلاصه نويسي مي‌کنم و چندين بار مجبورم که اين مطالب را مرور کنم؛ پس فعلاً لازم نيست که دوباره به عقب برگردم؛ در حالي که اطمينان دارم آن را بخوبي ياد گرفته‌ام».
 
ميدان ديد محدود
يکي از موانع تندخواني، اين است که با يک کانون ديد محدود و بي‌انعطاف، مطالعه کنيد؛ چون چشم‌­هايتان را عادت داده‌ايد که هر بار فقط يکي دو کلمه را ببينند. اين امر سرعت شما را شديداً کم مي‌کند. يک داوطلب خوب اجازه نمي‌دهد که چشمش بيش از يک لحظه روي چند کلمه يا نشانه مکث کند. بهترين توصيه در اين زمينه، آن است که براي ديدن بيش از يک کلمه در هر بار، از حرکت دادن سر جلوگيري کنيد و فقط چشم‌هاي خود را حرکت دهيد.
 
شگردهاي تندخواني
علاوه بر نکاتي که در بالا اشاره شد و شما داوطلبان عزيز براي بهبود روند مطالعه و تند خواني بايد به آن توجه داشته باشيد، شگردهاي تند خواني که در بخش بعدی این مقاله به طور کامل به آنها اشاره خواهیم کرد نيز از مهم‌ترين نکاتي است که بايد در هنگام مطالعه و درس خواندن بخصوص برای کنکور آنها را به کار بنديد. پس در مقاله بعدی نیز با ما همراه باشید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.