7 روش موثر برای کاهش نگرانی و اضطراب

نگرانی برای رسیدن به اهداف مورد نظر در زندگی، می تواند تعادل سیستم عصبی ما را مختل کند و برای سلامتی مضر و زیان آور است. روانشناسان، هفت راهکار ساده و در عین حال موثر و کارآمد را برای دورکردن اضطراب و نگرانی مطرح کرده‌اند که عبارتند از:

1- فراموش کردن مواردی که نمی توانید تغییر دهید

سعی کنید اتفاقاتی که در گذشته باعث نگرانی شما شده است را فراموش کنید. یادآوری خاطرات بد گذشته برای سلامتی بسیار زیانبار است.

2- نوشتن یک لیست از نگرانی ها

تمام مواردی که شما را نگران می کنند در یک لیست بنویسید. سپس آن ها را از یک تا 10 اولویت بندی کنید. بعد از آن شما می توانید مواردی را که باعث نگرانی شما می شوند، از بین ببرید. اینک احساس آرامش را بعد از خط زدن مورد نگران کننده تجربه می کنید که راهی مطمئن برای افزایش شادی و رفع نگرانی ها است.

3- افکار خود را نظم دهید

تمام موارد منفی را از ذهن خود پاک کنید و موارد مثبت را جایگزین آنها نمایید. تبدیل منفی ها به مثبت ها و مثبت اندیشی یک راه بسیار سازنده برای برخورد با نگرانی ها است.

Power-of-positive-thinking

4- منحرف کردن ذهن با تمرکز اعصاب

هنگامی که نگران هستیم، مغز ما معمولا در جستجوی پیداکردن یک راه حل منطقی برای رفع مشکلات است. در این موارد از طریق بینی و دهان، نفس خود را بیرون دهید. پس از چند دقیقه آرامش را به دست می آورید و نگرانی از بدن خارج می شود. در این حالت شما موقعیت بهتری برای مقابله با مشکل دارید.

5- بحث با دوستان و خانواده

یک مشکل وقتی با دیگران مطرح شود، نصف مشکل حل شده است. با خانواده، دوستان و یا یک کارشناس که شما با او رابطه خوبی دارید صحبت کنید. گاهی اوقات مشکلات خود را با صدای بلند گفتن هم می‌تواند کارگشا باشد. با کسانی که به شما نزدیک اند، هر اندازه که دوست دارید بخندید و گریه کنید. این یک راه سالم و بسیار موثر برای از بین بردن استرس است.

6- مقابله با مشکلات

طبیعی است که برخی از نگرانی ها را نمی توان از طریق صحبت کردن با دیگران از بین برد و باید با آن مشکل برخورد کرد. گاهی اوقات، چیزهای زیادی در ذهن ما است که نمی دانیم چطور با آن ها برخورد کنیم. تصمیم گیری جدی برای رفع آن مشکل و پیدا کردن راهی برای از بین بردن آن، بهترین راه حل است.

7- قرار دادن مسائل در چشم انداز

نکته مهم دیگری که بایستی به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است که خود را غرق مسائل کوچک نکنید و به مسائل مهم تر بیندیشید. همیشه این احتمال وجود دارد که بسیاری از مردم مشکلی بدتر از ما دارند. آیا شما هنوز هم برای یک مورد هفته ها یا ماه ها نگران هستید؟ اگر پاسخ منفی باشد، پس آن مورد واقعا ارزش نگرانی را ندارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.