7 كليد طلایی موفقيت در آزمون سراسری

هر ساله دانش‌آموزان و داوطلبان زيادي براي كنكور سراسری آماده مي‌شوند و انگيزه‌ي كافي براي موفق شدن در كنكور و كسب يك نتيجه‌ي خوب در این رویداد مهم را دارند. اگر مي‌خواهيد داوطلب موفقي در كنكور باشيد، به نكات زير با دقت هر چه تمامتر توجه كنيد:

كليد 1: اميد و انگيزه

حتما با این مساله موافق هستید که وقتي كاري را با اميد و انگيزه شروع مي‌كنيد و با علاقه ادامه مي‌دهيد، نتيجه‌ي خوبي هم مي‌گيريد. مطالعه، درس خواندن و در واقع آمادگي براي كنكور، انگيزه مي‌خواهد. چه انگيزه‌اي بهتر از قبولي در دانشگاه و تحصيل در رشته‌ي مورد علاقه، چه اميدي بيش‌تر از موفق شدن در كنكور و چه هدفي مهم‌تر از تلاش براي ساختن آينده!

2016-02-11-1455179111-1742870-2a

كليد 2: تلاش و پشتكار

این اصل مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که براي موفق شدن در هر كاري تلاش و پشتكار مهم‌تر و مؤثرتر از هوش و استعداد ذاتي است. درس خواندن يعني تلاش براي يادگيري، تلاش بيش‌تر و مداوم‌ يعني يادگيري بهتر و كامل‌تر و يادگيري بهتر يعني مسلط شدن به همه‌ي نكات و مفاهيم.

كليد 3: خودباوري

وقتي با اطمينان و باور قلبي اقدام به انجام كاري مي‌كنيد و خودتان و توانايي‌هاي‌تان را باور داريد، نتيجه‌ي بهتر و مطلوب‌تري هم مي‌گيريد. زياد درس بخوانيد، خوب درس بخوانيد، به همه‌ي نكات و مفاهيم توجه كنيد، به توانايي‌هاي‌تان ايمان داشته باشيد و به نقاط قوتي كه داريد، همواره افتخار و اعتماد كنيد.

كليد 4: برنامه‌ريزي

وقتي برنامه‌ريزي دقیق، اصولی و مشخصي براي انجام كارهاي‌تان داريد، هم كارها را به نحو احسن انجام مي‌دهيد و هم از انجام آن‌ها لذت مي‌بريد و حس خوبي داريد. براي مطالعه‌ي همه‌ي درس‌ها برنامه داشته باشيد. با برنامه‌ريزي، زياد درس بخوانيد و البته متعادل(با رعایت تعادل مطالعاتی). يك‌برنامه‌اي باشيد و مسير مشخصي را براي حركت يك‌ساله‌ي خود انتخاب كنيد و همواره طبق آن حركت كنيد و سعی کنید از مسير صحیح مطالعه خارج نشويد.

كليد 5: انتخاب درست

انتخاب درست، علاوه بر اين‌كه تضمين‌كننده‌ي موفقيت است، باعث ايجاد آرامش و اطمينان قلبي در افراد مي‌شود. اولين و مهمترین گام براي شروع يك مطالعه‌ي موفق، انتخاب منابع مناسب براي درس خواندن است. در انتخاب منابع مطالعاتي دقت كنيد و منابعي را انتخاب كنيد كه مناسب، كاربردي و حاصل خرد جمعي و تأليف گروهي باشند.

كليد 6: محك و ارزيابي

ارزيابي مرحله به مرحله در انجام كارها باعث كسب تجربه و شناسايي نقاط قوت و توجه به نقاط ضعف مي‌شود. ارزيابي مرحله به مرحله‌ي آموخته‌ها و يادگيري‌ها، باعث تكميل يادگيري‌ها و تثبيت نقاط قوت پايدار و تبديل يادگيري‌هاي ناقص به كامل مي‌شود و تلاش براي برطرف كردن نقاط ضعف و مبهم يادگيري بيش‌تر مي‌شود. پس شرکت منظم و مستمر در آزمون های آزمایشی استاندارد را در سال کنکور تت هیچ شرایطی فراموش نکنید.

كليد 7: هدف‌گذاري

اين روشني هدف است كه انگيزه ايجاد مي‌كند و انرژي زيادي براي پيمودن مسير و رسيدن به هدف را ايجاد مي‌كند. آمادگي براي كنكور هدف مي‌خواهد؛ يك هدف‌گذاري بلند‌مدت. رسيدن به اين هدف‌گذاري بلند‌مدت، مستلزم به سرانجام رساندن هدف‌گذاري‌هاي كوتاه‌مدت و ميان‌مدت است. براي هر مرحله از يادگيري، هدف‌گذاري كنيد؛ هدف‌گذاري براي تثبيت و حفظ نقاط قوت و برطرف كردن نقاط ضعف.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.