7 گام اساسی برای رسیدن به موفقیت

رسیدن به موفقیت در جنبه های مختلف زندگی همواره یکی از دغدغه های اصلی ما به شمار می رود. لذا در این مقاله سعی داریم تا به طور اجمالی به بیان هفت گام کلیدی برای دستیابی به موفقیت می پردازیم.

گام اول: به دقت مشخص کنید چه می‌خواهید

هدف واقعی، هدف مشخص، ویژه، قابل اندازه‌گیری و زمان‌بندی‌شده است. هدفی که هدف نیست، آرزو یا امیدی نامشخص و مبهم است، خیالی است که در هوا معلق است. مردمانی که اهداف خاص و شفاف دارند کسانی هستند که خیلی دقیق می‌دانند چه می‌خواهند و از کسانی که زندگی خود را با بهترین ایده‌ها سپری می‌کنند بسیار متفاوت هستند. توانایی تصمیم‌گیری دقیق در هر مرحله از زندگی‌تان، یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌های زندگی بزرگ‌سالی شماست. وقتی اهداف خود را مشخص کردید، توانایی شما برای تنظیم ومدیریت زمان تا حد بسیار زیادی افزایش می‌یابد.

از وقت خود به خوبی استفاده کنید

وقتی عادت کردید تنها کارهایی را انجام دهید که شما را به سوی هدفتان سوق می‌دهد، زندگی شما اوج می‌گیرد. نتایج بهتری می‌گیرید و به‌زودی در هر ساعت از روز، خود را مشغول انجام دادن کارهایی می‌بینید که به‌‌گونه‌ای به شما کمک می‌کند. دیگر وقت اضافی برای فعالیت‌هایی که به دست‌یابی به اهداف شما کمکی نمی‌کنند، ندارید.

وقتی اهدافتان را برای خودتان مشخص کنید و درست بدانید که چه می‌خواهید، هر روز بیش‌تر از دیروز نسبت به فعالیت‌هایی که کمکی به پیشبرد اهدافتان نمی‌کنند بی‌تفاوت می‌شوید. کم‌تر تلویزیون نگاه می‌کنید. با دوستان کم‌تری رفت‌وآمد می‌کنید و فعالیت‌های اجتماعی شما خاص می‌شود. وقت خود را تنها با افرادی که از بودن با آن‌ها لذت می‌برید و کسانی که می‌توانید از آن‌ها مطلبی یاد بگیرید یا نفعی به شما می‌رسانند، سپری می‌کنید.

57-Success-Quotes-to-Inspire-part-2-1

گام دوم: اهداف خود را مکتوب کنید

وقتی اهدافتان را می‌نویسید اتفاقی بسیار باورنکردنی بین مغز و دست‌تان رخ می‌دهد. وقتی قلم و کاغذ برمی‌دارید و اهدافتان را می‌نویسید به گونه‌ای هم‌زمان قانون آرزو، جاذبه و هماهنگی و تطابق را فعال می‌کنید. اهداف مکتوب قدرت تصمیم‌گیری شما را افزایش می‌دهد و شما را در انجام دادن هر آن‌چه برای دست‌یابی به اهدافتان لازم است مصمم می‌کند. سرعتی که برای دست‌یابی به اهداف خود دارید پس از نوشتن آن‌ها به گونه‌ای معجزه‌آسا افزایش می‌یابد. نوشتن اهداف، احتمال دست‌یابی به آن‌ها را 10 برابر بیش‌تر می‌کند؛ یعنی 1000 درصد!

گام سوم: بهای رسیدن به خواسته‌ی خود را بپردازید

فهرستی از کارهایی که قصد انجام دادن آن را دارید و با آن‌ها می‌خواهید هدف خود را به واقعیت تبدیل کنید تهیه کنید. آیا می‌خواهید هر روز کمی زودتر مطالعه‌تان را شروع کرده، اندکی سخت‌تر درس بخوانید و کمی دیرتر دست از کار بکشید؟ بنویسید. آیا می‌خواهید اطلاعات و مهارت خود را به‌روز کنید و دوره‌های آموزشی اضافی را بگذرانید؟ دوباره بنویسید. قانون علت و معلول، قانون آهنین عالم هستی است.

گام چهارم: برنامه‌ریزی کنید و طرح کامل اهداف خود را تهیه کنید

برنامه‌ای کتبی تهیه کنید. سپس فهرست اهداف خود را بر اساس اولویت آن‌ها سازمان‌دهی کنید. مهم‌ترین اهداف شما کدام‌ها هستند؟ برنامه‌ریزی برای اقدام کردن، مسیر ادامه‌ی راه را به شما نشان می‌دهد. سطح باور شما را بالا می‌برد و میل و آرزوی شما را برای اهدافتان تشدید و تقویت می‌کند. به‌تدریج متقاعد می‌شوید که هدف شما به‌راستی انجام‌شدنی و قابل دست‌یابی است.

گام پنجم: طرح و برنامه‌ی خود را عملی کنید

هر طور شده در جهت هدف خود اقدام کنید. وقتی هدفی را مشخص کردید، آن را بنویسید، بهایی را که می‌خواهید بپردازید تعیین کنید و برنامه‌ای بنویسید و بی‌درنگ اقدام کنید. مطمئن شوید کاری انجام داده‌اید. ازقانون جذب کمک می‌گیرید. وقتی اقدام می‌کنید درباره‌ی موضوع با خود و دیگران صحبت می‌کنید و می‌گویید که نسبت به هدف خود به‌راستی جدی هستید.

گام ششم: هر روز کاری انجام دهید

هر روز قدمی بردارید که شما را به سوی مهم‌ترین هدفتان سوق دهد. این اصل حیاتی موفقیت است که انرژی و خوش‌بینی ایجاد می‌کند. برای این‌که شجاعت، اعتمادبه‌نفس و خودانگیزگی (خودجوشی) خود را حفظ کنید باید هر روز کاری کنید که به شما احساس حرکت و پیشرفت به سوی جلو را بدهد. کار شما این است که خود را به مرحله‌ای برسانید که به طور ذاتی احساس کنید مهارنشدنی هستید و کسی جلودار شما نیست و تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که هر روز بی‌وقفه کاری انجام دهید.

گام هفتم: هرگز تسلیم نشوید

از قبل تصمیم بگیرید هنگامی که در راستای هدف خود گام برداشتید هرگز تسلیم نشوید. مهم نیست که با چند مانع مواجه می‌شوید، تصمیم بگیرید و پیشرفت کنید و آن‌قدر مقاومت کنید تا سرانجام موفق شوید. وقتی از قبل تصمیم می‌گیرید که پافشاری کنید، مهم نیست که از لحاظ روان‌شناسی چه میزان سختی را تحمل می‌کنید. وقتی مشکلات به وجود می‌آیند از نظر ذهنی آماده‌ی مبارزه با آن‌ها می‌شوید و تسلیم نمی‌شوید. تمایل و توانایی شما برای پافشاری و مقاومت، مواردی هستند که موفقیت آتی شما را تضمین می‌کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.