8 نكته‌ي كلي براي كارآمدي بهتر مطالعه‌ي مطالب درسي

-1 در فواصل زماني كوتاه اما پيوسته درس بخوانيد:

آمار نشان داده كه ذهن انسان در زمان هاي كوتاه و مكرر بسيار متمركزتر از زمان هاي طولاني عمل مي كند. بنابراين حتي اگر فقط ده دقيقه براي درس خواندن فرصت داريد، آن را به فواصل زماني كوتاهتر تقسيم كنيد. همچنين بهتر است پس از هر ده دقيقه درس خواندن به خودتان استراحت بدهيد. از آنجا كه مغز انسان به منظور "ساخت پروتئين" و تجديد نيرو به زمان نيازمند است، اين روش كارايي بسياري دارد. زمان استراحت به مغز فرصت جذب آموخته ها را مي دهد، در مقابل درس خواندن براي مدت زمان طولاني نه تنها كسالت آور است، بلكه باعث خستگي، ايجاد استرس و گيج شدن مي شود، در نتيجه قدرت يادگيري را كاهش مي دهد.

– 2وضعيت جسمي خود را در نظر بگيريد:

در زمان‌هايي كه خسته، عصباني، حواس پرت و شتاب زده هستيد درس نخوانيد. زماني كه مغز انسان در حالت آرامش است، مانند يك اسفنج اطلاعات را جذب مي‌كند، برعكس زماني كه استرس داريد، تلاش شما براي يادگيري بي فايده است، زيرا در چنين حالتي مغز اطلاعات را دفع مي‌كند. هيچگاه در زماني كه فكر شما به چيزهاي ديگري مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و يادگيري نكنيد، اين كار چيزي جز اتلاف زمان و وقت نيست. به همين دليل هميشه توصيه مي كنيم كه به حواشي كنكور و نتيجه ي كنكور و حرف مردم و دركل ،موارد اضطراب و استرس­زا هرگز فكر نكنيد.

87


– 3درس ها را در همان روز مرور كنيد :

زماني كه مطلب جديدي ياد مي گيريد، سعي كنيد در همان روز حتما نكات مهمش را دوره كنيد. با گذشت چند روز، براي يادآوري آن مطالب به تلاش بيشتري نياز خواهيد داشت. به هر حال يك مرور سريع در انتهاي روز، باعث ماندگاري بيشتر در مغز و يادآوري آسانتر مطالب در آینده خواهد بود. مخصوصا" در مورد دروس اختصاصي و مطالب سنگين ، مرور و حل كردن چند تمرين ، چند ساعت بعد از تدريس، بسيار مفيد خواهد بود.

-4 مرحله به مرحله پيش برويد:

ممكن است باور نداشته باشيد كه هميشه از كل به جزء و از بزرگ به كوچك رسيدن ، روش كارايي در امر يادگيري در سنين مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعي كنيد يك درك كلي از مطلب داشته باشيد سپس وارد جزئيات شويد، با اين روش امكان موفقيت شما بيشتر مي­شود.


-5 ميزان خستگي مغزتان را در نظر داشته باشيد:

كاملا طبيعي است كه گاهي مغز انسان در اثر خستگي، مطالب را فراموش مي­كند، اين امر هرگز بدان معنا نيست كه شما آدم كودني هستيد، به جاي عصباني شدن، سعي كنيد چنين حالتي را پيش­بيني كنيد و با آن كنار بياييد.تصور كنيد كه مغز شما لايه هاي اطلاعات را به ترتيب روي هم مي چيند، با قرار گرفتن اطلاعات جديد در سطوح بالا، اطلاعات لايه­هاي پايين­تر كهنه شده و به آساني قابل دسترس نخواهند بود، بنابراين به فراخواني شما ديرتر جواب مي­دهند، مرور كردن تنها روش جلوگيري از چنين پيشامدي است.


-6 با برنامه­ريزي مناسب، درس خواندن را به عادت تبديل كنيد:

عموما" اگر ساعات مشخصي از روز را براي درس خواندن برنامه ريزي كنيد، خيلي زود به آن عادت خواهيد كرد. بدون تخصيص ساعات مشخصي از روز، ممكن است هيچگاه وقت درس خواندن پيش نيايد. يك روش مناسب براي اين كار يادداشت كردن زمان در دفتر روزانه است، درست مثل اينكه از پزشك وقت گرفته­ايد. براي اين كار مي توانيد از جدول برنامه­ريزي،استفاده كنيد.


-7هدف داشته باشيد :

يكي از دلايل اصلي كه باعث مي شود افراد به اهداف خود نرسند اين است كه معمولا آنها را برای خود دست نيافتني مي پندارند. در صورتي كه با برنامه ريزي و مديريت صحيح مي­توان به كليه اهداف خود دست يافت.

كافي است سعي كنيد فرق بين اهداف كوتاه مدت و بلند مدت خود را دريابيد، اهداف بلند مدت را مانند يك رويا در ذهن بپرورانيد و نگه داريد، در عين حال فعاليت­هاي روزانه زندگي را به اهداف كوتاه مدت اختصاص دهيد. مثلا" پولدار شدن ، مهندس شدن ، پزشك شدن و …. اهداف بلند مدت و مبهمي هستند. هر كدام از اينها مسيرهايي را مي طلبند كه شما بايد اين مسيرها را با تلاش و دستيابي به اهداف كوتاه مدت، سپري كنيد. مثل فارغ التحصيلي از دانشگاه با معدل خوب و اندوختن مهارت و تجربه در حين تحصيل ، قبل از آن ، گذشتن از سد كنكور و…. تا برسد به كوتاه مدت ترين هدف ، مثل اينكه فردا از 8 تا 10 بايد ادبیات بخوانم و….

-8نااميدي دشمن يادگيري است:

افرادي كه دائما خود را به دليل كندي در يادگيري سرزنش مي­كنند، حتي اگر پيشرفتي مناسب و قوه يادگيري بالايي داشته باشند، همواره در استرس به سر مي برند. در مقابل افرادي كه به خود و سرعت يادگيري­شان اطمينان دارند، حتي اگر از هوش و استعداد كمتري نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتيجه كارشان بهتر است، زيرا اين افراد انرژي خود را صرف نگراني و حساسيت هاي بي مورد نكرده ، آهسته و پيوسته پيش مي­روند.

منبع:KANOON.IR

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.