9 نکته کلیدی در رابطه با مکان مطالعه

 دکتر فیل ریس در کتاب «500 نکته درباره‌ی مطالعه» به بیان 9 نکته کلیدی در ارتباط با ویژگی های مکان مطالعه پرداخته است که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 1 –  برخی افراد ترجیح می‌دهند در سکوت مطالعه کنند و برخی در سروصدا. بعضی صندلی راحتی را می‌پسندند و بعضی دراز کشیدن یا نشستن رسمی را. اصلاً وسواس به خرج ندهید و در هر حالتی که راحت‌تر هستید مطالعه‌ی خود را آغاز کنید.

 2 – اگر مکان مطالعه‌ی شما کمی آشفته و به‌هم‌ریخته است مرتب کردن آن را به نیم‌ساعت پس از مطالعه موکول کنید؛ زیرا در این صورت در حین مرتب کردن اتاق به مطالبی که مطالعه کرده‌اید فکر خواهید کرد و زمان مفیدی را از دست نخواهید داد.

 3 – گاهی اوقات از مکان‌های استثنایی و هیجان‌انگیز استفاده کنید تا مطلبی را که مطالعه می‌کنید همراه آن خاطره در ذهن شما ماندگار شود. مثلاً در یک شب بارانی با یک چتر و یک چراغ‌قوه زیر باران بروید و مطلب را مطالعه کنید یا در یک مکان تاریخی و قدیمی به تفکر و مطالعه در مورد مطلب مورد علاقه‌ی خود بپردازید.

 images

 4 – اگر امکان داشته باشد موضوع مورد مطالعه‌ی شما با مکانی که انتخاب می‌کنید هماهنگی و سنخیت داشته باشد، به افزایش بهره‌وری شما کمک بسیار می‌کند. این هماهنگی هم‌چنین شامل وجود ابزار و لوازم مورد نیاز نیز می‌شود.

 5 – قبل از انتخاب محل مطالعه‌ی خود، چند خصوصیت عمده و ایده‌آل برای مکان مطالعه در ذهن خود لیست کنید تا راحت‌تر بتوانید آن را بیابید.

 6 – در مکان مطالعه‌ی شما راهی برای خیره شدن به دوردست وجود داشته باشد؛ زیرا توقف در مطالعه و چشم دوختن به بی‌نهایت در افزایش کارایی مطالعه بسیار سودمند است. حداقل گاه‌گاهی به سقف اتاق خیره شوید!

 7 – هیچ گاه مطالعه‌ی خود را به حضور در مکان خاصی مشروط نکنید؛ زیرا در این صورت بهانه‌ای می‌یابید که در سایر مکان‌ها از مطالعه بگریزید. به یاد داشته باشید که در حقیقت مکان مطالعه جایی است که شما هستید.

 8 – دقت کنید میزان نور، دمای محیط، فرم صندلی و سایر شرایط در مکان مطالعه‌ی شما به گونه‌ای نباشد که شما را خواب‌آلوده کند.

9- تهویه‌ی خوب و هوای پراکسیژن در مکان مطالعه، شرطی حیاتی به شمار می آید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.