ارزیابی آزمون آزمایشی

چهارمین مرحله‌ی یادگیری،‌ مرحله‌ی "ارزیابی" است؛ اما آیا ارزیابی فقط به معنای اندازه‌گیری و پایش است و این‌که بدانیم در یک آزمون آزمایشی هر درس را چند درصد زده‌ایم و ترازمان چند شده است؟ سؤال من این است که چرا انسان بعد از یک فعالیت مهم و تأثیرگذار آن را ارزیابی می‌کند؟ در صورت وجود عیب چگونه درصدد رفع آن برمی‌آید و چگونه می‌تواند از بروز مجدد آن جلوگیری کند؟

برای نتیجه گرفتن در یک آزمون باید نحوه‌ی مطالعه و آزمون‌های قبلی خود را خوب بررسی کنید. وقتي دنبال علت اشتباهات و رفع اشتباهات باشید مي‌توانید اشکال کار خود را پيدا کنید و آن را برطرف کنید. توصیه‌ی ما این است که از همین آزمون‌های اول سعی کنید خود را ملزم به بررسی سؤالات کنید، به طوری که در برنامه‌ریزی‌تان زمان ویژه‌ای را برای این کار اختصاص دهید. ما همواره به شما توصیه کرده‌ایم با خود رقابت کنید؛

event-post-mortem

زیرا هیچ رقیبی برای شما بهتر از خود شما نیست. اولین و راحت‌ترین راه برای پیروزی در این رقابت زیبا مواردی است که با ارزیابی آزمون قبل متوجه آن‌ها شده‌اید؛ یعنی شما می‌توانید با بررسی گام به گام تمام سؤالات و با برطرف کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت خود به سرعت پیشروی خود شتاب بیش‌تری دهید و با این کار قدمی رو به جلو بردارید.

اگر بتوانید در آزمون‌ها ضعف‌های خود را به خوبی شناسایی و نسبت به آن‌ها آگاهی پیدا کنید خواهید توانست آن‌ها را به مرور برطرف کنید و به آن‌ها مجالی برای تکرار در آزمون‌های جامع و نهایتاً کنکور ندهید؛ این یعنی پیشرفتی شگرف در یادگیری شما و این یکی از نتایج مطلوبی است که ما با آزمون دادن به دنبال آن هستیم. از همه مهم‌تر این‌که ارزیابی آزمون به شما کمک می‌کند که به نقاط قوت و ضعف خود پی ببرید و از نتایج آن برای برنامه‌‌ریزی خود در آزمون‌های بعدی استفاده کنید و شیوه‌های مطالعاتی خود را با توجه به زمانی که در اختیار دارید، اصلاح کنید.

اگر بررسی آزمون‌ها را تا کنون انجام نداده‌اید از همین امروز شروع کنید؛ زیرا اگر این کار را به روزهای بعد موکول کنید هرگز محقق نخواهد شد.، دفترچه‌ی پاسخ نامه تشریحی و کارنامه به شما کمک می‌کنند تا در کم‌ترین زمان ارزیابی دقیقی از وضعیت علمی خود داشته باشید. 

منبع:kanoon.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.