اهمیت و ضرورت توجه به دعا و نیایش

 امروزه در برخي از دانشگاه ­هاي معتبر جهان، دانشجويان هر روز صبح قبل از ورود به کلاس درس، نيايش مي ­کنند؛ زيرا در عمل ثابت شده است دانشجوياني که هر روز صبح دعا و نيايش مي­ کنند، موفق­تر از دانشجوياني هستند که در طي شبانه روز وقتي را به اين عمل روحاني اختصاص نمي­دهند.

حتي برخي از تيم­ هاي ورزشي متوجه این موضوع شده‌اند که در صورت نيايش منظم صبحگاهي، کيفيت کار آنها به میزان قابل ملاحظه ای بالاتر رفته و هماهنگي تيمي و موفقيت بيشتري نصيب آنها مي­ شود.

index

همچنين در بسياري از بيمارستان­ هاي بزرگ و سازمان ­هاي طبي جهان، نمونه‌هايي به ثبت رسيده­ است که بعضي از بيماران به ياري دعا و نيايش، به طور آني از دردهايي چون سرطان، عفونت کليّه، زخم ­هاي مزمن، سل ريوي و استخواني شفا يافته­ اند و حتي جراحات و صدمات جسمي و آناتوميک آنها به طور کامل از بين رفته­ است.

محققان روان­شناسي نيز به اين نتيجه مسلّم رسيده ­اند که تعداد نسبي خودکشي، قتل، طلاق و اعمالي که به واسطة هيجان‌هاي ناشي از ياس و غضب انجام مي­شود، در افراد معتقد و مؤمن، خيلي کمتر از افراد بي‌دين و لاقيد است؛ در ضمن اهل ايمان و دعا، به بيماري ­هايي از نوع زخم معده و عوارض ناشي از عقده‌ها و فشارهاي عصبي کمتر از سايرين دچار مي‌شوند.

ديل کارنگي، روان­شناس مشهور آمريکايي در این رابطه مي­گويد:« ايمان مذهبي به طور قطع، عالي­ترين وسيلۀ معالجۀ غم و نگراني است.» بويژه اگر انسان در هنگام دعا نيّتش اين باشد که: خدايا ! من از تو طلب مي‌کنم، ولي به تصميم تو تسليم و به آنچه مقدّر کرده‌اي، راضي هستم. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.