با مدیریت صحیح زمان، هنوز هم خیلی دير نشده…

يكي از بزرگترين آفات دوره مطالعاتي پيش‌دانشگاهي، نگرش منفي به موضوعات مختلف است كه در دوره ها و بازه های زماني گوناگوني باعث افت روند مطالعاتي و يادگيري شما مي‌شود. معمولاً در آذر ماه، عده‌اي از داوطلبان متوجه مي‌شوند كه در دروس پايه و مطالعه آن‌ها دچار عقب افتادگي هستند و يا به برنامه‌هاي تدويني نمي‌رسند، در بهمن ماه و اسفند به مشاورين مراجعه مي‌كنند و از آن‌ها درباره پاسخ‌گويي به سوالات يك مبحث يا يك درس، پرسش مي‌كنند.

پس از اردوي عيد و در ارديبهشت ماه پس از ديدن نتايج آزمون‌هاي آزمایشی جامع، به طور كلي دچار ياس و نوميدي و دلسردي شده و از پيش قضاوت كرده و نتيجه كنكور خود را غيرقابل قبول خوانده و متاسفانه از هم اكنون و قبل از آزمون كنكور به فكر برنامه‌ريزي براي سال آتي مي‌افتند. اما جالب این جاست که اين عده اغلب هم نتيجه مطلوب و قابل قبول هم نمي‌گيرند.

براساس بررسي‌هاي انجام شده توسط متخصصان، مغز شما از احساس غالب تبعيت مي‌كند و براي اعضاء و جوارح براساس آن فراميني صادر مي‌كند. در حالي كه شما دچار ياس و ترس از شكست هستيد مغز شما دستور توليد هورمون آدرنالين را مي‌دهد و بنابراين تمام اعضاي بدن شما حالت تدافعي به خود مي‌گيرد .در چنين حالي چگونه از خود توقع كسب پيروزي و يا رشد در نتيجه‌گيري را داريد؟ اين فرآيند كاملاً طبيعي است. 

index

بهتر است این مساله مهم را همواره به خاطر داشته باشید که زماني كه شما دائماً در طول روز، هفته و ماه به جاي  بر‌رسي نقاط ضعف و عوامل عدم نتيجه‌گيري و تصميم‌گيري براي رفع آن در آينده فقط به اين فكر مي‌كنيد كه اگر چنين نشود و چنان، برايتان چه اتفاق بدي خواهد افتاد، چگونه توقع رفع مشكلات را داريد؟ البته تغيير نگرش و تعويض اين عادت اتفاق ساده‌اي نيست و نمي‌توان انتظار داشت پس از اقدام و در كمترين زمان ممكن اين  عادات را تغيير داد. اما اگر به فكر نتيجه‌گيري در كنكور هستيد، بايد تمام تلاش خود را براي تغيير اين عادات نابجا به كار ببنديد تا با رفع آن بخش عمده‌اي از مشكلات شما رفع گردد.

بر اساس تحقيقات،  ترس از نتيجه‌گيري نامطلوب در آزمون‌ها، نشناختن توانايي‌هاي فردي، مقايسه خود با ديگران در نتيجه‌گيري عدم تدوين برنامه، عدم واقع ببيني داوطلبان، از مهمترين عوامل توليد منفي‌نگري آن‌هاست. اين بينش منفي تا جايي پيشرفت مي‌كند كه برخي ديگر استفاده از افعال مثبت را فراموش مي‌كنند و اين دقيقاً همان عاملي است كه باعث مي‌شود يك داوطلب در استفاده صحيح از زمان خود دچار مشكل شود. البته ذكر اين مسائل بدين معنا نيست كه آنقدر مثبت بيانديشيد كه واقعيت‌هاي موجود را آن‌قدر بزرگ كنيد كه اين‌بار از آن سوي بام بيافتيد. تمام قصد ما از ارائه اين مطلب جلب نظر و توجه شما داوطلبان به نگرش مثبت است كه قطعاً باعث موفقيت شما خواهد شد.

-به طور کلی عواملي كه باعث ايجاد نگرش منفي مي شود عبارتند از:

1- استفاده از افعال و كلمات منفي در گفتار كه بايد از افعال و كلمات مثبت استفاده كرد.

حتماً در بين دوستان خود هستند كساني كه دائماً از افعال منفي و كلمات منفي استفاده مي‌كنند ،تا جايي كه حتي بر روي سايرين هم تاثير منفي مي‌گذارند. اصلاح اين نحوه بيان موجب تغيير نگرش و تفكر افراد منفي‌نگر خواهد شد به مثال‌هاي زير توجه كنيد:

١- نمي‌توانم ← با تلاش زياد مي‌شود.

٢- هرچه تلاش مي كنم نتيجه نمي گيرم.← با برنامه‌ريزي و دقت مي‌توانم نتيجه بگيريم.

٣- چه فايده اي دارد؟ ← قطعاً از اين همه فعاليت نتيجه مي گيرم.

٢- احساسات و تفكرات منفي:

معمولاً در مدارس دانش‌آموزان را مي‌توان يافت كه نسبت به يك درس خاص و يا يك دبير خاص احساس مطلوبي ندارند. اگر دفاتر ثبت فعاليت‌هاي اين داوطلبان را مرور كنيد متوجه خواهيد شد، ‌ميزان زماني كه براي اين درس اختصاص داده‌اند كمتر از حد مطلوب است، اما با ناديده گرفتن اين موضوع دائماً از خود توقع نتيجه‌گيري بهتر و مطلوب‌تر دارند و در اثر نتيجه نگرفتن دائماً بر ديوار قطور رابطه منفي با درس مي‌افزايند. كه اين خود عامل عدم نتيجه‌گيري مي‌باشد. به مثال‌هاي زير دقت كنيد.

١- مي شود سوالات اين درس را پاسخ ندهم.← اين درس ارزش خود را در كنكور سراسری دارد پس نمي‌توان از آن گذشت .

٢- مي شود اين كلاس را شركت نكنم. ←با شركت در كلاس حتماً نكات بهتري را مي آموزم .

٣- نگرش مثبت نسبت به اطرافيان:

همان گونه كه مي دانيد انسان موجودي است اجتماعي بنابراين ما نمي توانيم روابط خود را به عده اي محدود كنيم و يا برخي ارتباطمان را قطع كنيم. البته اين طبيعي است كه هر انسان صاحب فرهنگ و علاقه‌هاي متفاوتي نسبت به ديگران باشد، اما اختلافات نبايد موجب تغيير نگرش ديد مثبت شما نسبت به ديگران گردد. به مثال‌هاي زير توجه كنيد:

1- من فردي بهتر درس مي‌خوانم .←دربين گروه مي‌توانم نكات بيشتر و مفيدتري بياموزم .

٢- ديگران براي من مهم نيستند. ← با رقابت با ديگران و البته با مشورت مي‌توانم موفق‌تر باشم و مسايل ديگري از قبيل آنچه در بالا به آن اشاره شد، همگي دست به دست هم مي‌دهند تا شما حتي از زمان باقي مانده هم نتوانيد استفاده كنيد. اما براي جلوگيري از هدر رفتن زمان درماه‌هاي آخر و نزديك به كنكور بهتر است از آنچه تاكنون سرمايه‌گذاري كرده‌ايد سود ببريد و ديگر به فكر افزايش سرمايه خود نباشيد. فكر كنيد شما باغبان باغ ميوه هستيد، و فقط مدت محدودي براي عرضه¬ محصول امسال در بازار فرصت داريد، اما نتوانستيد تا زمان مقدر ميو‌ه‌ها را بچينيد و قسمتي از محصول هنوز بر روي درخت‌ها باقي مانده است.

اكنون شما دو راه را در مقابل داريد، اول آن كه تمام تلاش خود را براي چيدن محصول باقي مانده صرف كنيد و ريسك از دست دادن زمان عرضه مناسب را بپذيريد و يا از سود زياد بگذريد و به همان كه تا امروز چيده‌ايد بسنده كنيد. اغلب داوطلبان به ويژه داوطلبان پسر كه زمان‌ها را يكي پس از ديگري به راحتي از دست داده‌اند و به خيال خود پس از تعطيلات فروردين ماه فرصت مطالعه و جمع‌بندي را دارند ، وارد اولين آزمون جامع مي‌شوند و با نتيجه نامطلوب كسب شده تازه متوجه كم كاري‌هاي خويش چه در دروس پايه و چه در دروس پيش‌دانشگاهي مي‌شوند.

عده‌اي هم علي‌رغم صرف زمان زياد به دليل عدم برنامه‌ريزي و يا اجراي ناصحيح برنامه باز هم به سر فصل‌هاي مورد سوال نرسيده‌اند و متاسفانه دچار دلسردي و ياس و نوميدي مي‌شوند، اگر به موارد فوق ديد منفي و نگرش نامطلوب را هم اضافه كنيد ديگر هيچ. اگر كمي به عمق داستان يا مثال بالا فكر كنيد در مي‌يابيد كه چگونه بايد از اين زمان باقي مانده استفاده نماييد.

توجه كنيد شما اگر زمان خود را  صرف مطالعه سر فصل‌هايي كه تا امروز مطالعه نكرده‌ايد، نماييد و يا در كلاس‌هاي آموزشگاه و رفع اشكال صرف كنيد ،ديگر زماني براي مرور و جمع‌بندي مطالب گذشته و آن‌چه تا به امروز آموخته‌ايد نخواهيد داشت.

بهترين توصيه براي ماه‌هاي پاياني عمق بخشيدن به آن‌چه تا امروز ياد گرفته‌ايد است، اگر به دنبال اين هستيد كه سطح مطالعاتي خويش را افزايش دهيد بايد بدانيد مسير صحيحي را اتخاذ  ننموده‌ايد. بنابراين توصيه مي‌كنم براي ماه‌هاي پاياني برنامه‌اي تدوين كنيد و بر اساس برنامه‌ريزي خود و آن‌چه ذكر خواهد شد نهايت استفاده را از زمان باقي مانده ببريد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.