تا آزمون سراسري شش ماه بيشتر باقي نيست!

اکنون در اواسط دي‌ماه قرار داريم و تا زمان برگزاري آزمون سراسري سال 1395 که در اواخر تيرماه سال آينده برگزار مي‌شود، براي داوطلبان اين آزمون مهم و سرنوشت‌ساز، بيش از شش ماه فرصت باقي است. به همين خاطر، مناسب ديديم که اين مطلب را به مبحث آمادگي براي کنکور و درک فرصت‌ها اختصاص دهيم.

1- بنا به فرموده مولاي متقيان حضرت امام علي(ع): «فرصت‌ها چون ابرها درگذرند؛ بنابراين، آنها را دريابيد»؛ پس اگر تاکنون که حدود سه ماه و نيم از سال تحصيلي گذشته است، سرعت عبور زمان را به طور محسوس درنيافته‌ايد، اکنون آن را دريابيد و در اين شش‌ماه و چند روز باقي مانده تا موعد برگزاري کنکور سراسري 95، با برنامه‌ريزي دقیق و اصولی، از فرصت‌هاي باقي‌مانده براي آمادگي همه جانبه به منظور موفقيت در اين آزمون، به طور کامل استفاده کنيد.
 
2- جمع‌بندي دروس خوانده شده، دروس خوانده نشده و يا دروسي که آنها را چند بار دوره کرده‌ايد، کار بسيار ضروری و لازمي است که اکنون بايد به انجام آن بپردازيد. اين کار بدان خاطر لازم به نظر مي‌رسد که پس از بررسي آن متوجه شويد که در کدام درس قوي، در چه دروسي متوسط و در کدام يک از ديگر دروس، ضعيف هستيد و براساس آن و همين‌طور براساس ضرايب هر درس در آزمون سراسري که معمولاً از عدد 1 تا 4 شدت و ضعف دارد، آنها را پيش ببريد.
 
ideas1

3- طبقه‌بندي دروس و به صورت منظم و شبکه‌اي خواندن هر درس، از ديگر مواردي است که رعايت آن از سوي داوطلبان، واجب و لازم به نظر مي‌رسد؛ به ديگر سخن، به صورت «برف انباري» و تفنن و «از هر دري سخني» خواندن مطالعه نکنيد. اين گونه مطالعه دروس و به صورت غير طبقه‌بندي شده جلو رفتن، اگر ضرري براي هدف شما و راه رسيدن به آن هدف نداشته باشد، قطعاً سودي نيز نخواهد داشت.
 
4- نه پرداختن همه جانبه و اختصاص دادن تمام ساعت‌هاي مفيد يک داوطلب در يک شبانه‌روز به خواندن دروس و بدون تعيين هيچ وقتي براي يک خواب و استراحت مفيد از سوي او براي خود، اثر بخش مي‌تواند باشد و نه اختصاص ساعات اندک به اين مقوله مي‌تواند در اين زمينه، مفيد باشد؛ بلکه آن چيزي که در اين راه ما را ياري خواهد رساند، ايجاد تعادل در ساعات مطالعه، تفريح، استراحت و در کنار خانواده بودن است.
 
5- نکته مهم دیگری که لازم است توجه ویژه ای به آن داشته باشید این است که پرداختن به افکار مشوش و اضطراب‌آلود و دامن زدن به هرگونه استرس در زمينه پذيرفته شدن يا نشدن در آزمون سراسري در اين ايام به نوعي، از بين بردن آرزوهاي معقول و منطقي يک داوطلب است؛ پس سعي کنيد که تمام سلول‌هاي مغز و گستره ذهن خود را معطوف به درس خواندن عميق و هدفمند کنيد و از راه دادن اين گونه خيالات و اوهام‌ مضر به دايره ذهن خود جلوگيري نمايد.
 
6- مساله انتخاب رشته تحصيلي و اينکه در صورت مجاز به انتخاب رشته شدن، چه رشته‌هايي را انتخاب کنم و کدام يک از دانشگاه‌ها را جزو اولويت‌هاي انتخابي خودم قرار دهم، از مهم‌ترين مسايل يک داوطلب آزمون سراسري است؛ اما به ياد داشته باشيد که زمان انديشيدن به اين گونه مسايل، حال حاضر نيست و مي‌توان به آن در زمان مناسب خود که پس از برگزاري آزمون سراسري است، به طور عميق فکر کرد و با ديگران در اين زمينه به مشاوره پرداخت.
 
7- نکته مهم ديگر در اين زمينه که ياد کردن آن در اين سطور لازم به نظر مي‌رسد، مساله رقابت تحصيلي است. در اينکه رقابت تحصيلي در جاي خود براي هر يک از داوطلبان، شورآفرين، انرژي‌ بخش و هيجان‌انگيز است، هيچ شکي نيست؛ اما بايد در نظر داشت که نبايد اين حسّ رقابت و پرداختن بيش از اندازه به آن، ما را از هدف اصلي دور کند و از راه به بيراهه هدايت نمايد. به ياد داشته باشيد که «حاشيه»‌ها، هر چقدر که هيجان‌انگيز و فرح‌بخش هم باشند، نبايد ما را از «متن»، که در اينجا آمادگي جدي براي شرکت در آزمون سراسري سال آينده است، منحرف نمايند.
 
8- پناه بردن به منشا آفرينش و استعانت از ذات لايتناهي پروردگار عالم، در همه حال، امر نيکو و پسنديده‌اي است؛ اما در اين ايام و لحظات، گاهي خوب است که بيشتر از زمان معمولي که در شبانه‌روز براي خواندن نماز و قرآن و به جا آوردن عبادات روزانه سپري مي‌کنيم، اوقات ويژه ديگري را، بويژه در سحرگاهان و زمان انجام فريضه نماز صبح، به راز و نياز کردن با ربّ‌العالمين اختصاص دهيم و از او توفيق ادامه راهمان را بجوييم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.