حفظ تمرکز در زمان مطالعه

برای افزایش تمرکز در هنگام مطالعه و درس خواندن در گام اول باید هدفتان دائم جلو چشمانتان باشد. حتی آن را روی کاغذهایی نوشته و در همه جای اتاق مطالعه‌ی خود نصب کنید، به صورتی که هیچ زمانی از جلو چشمان شما دور نشود.

در گام دوم محل ثابتی را برای مطالعه‌ی خود انتخاب کنید که در حد امکان ساکت باشد. مزیت مطالعه در مکان ثابت برای شما این خواهد بود که دیگر با جلب توجه شما به محیط، موجب از دست رفتن تمرکز حواستان نمی‌شود. حتی اگر بتوانید زمان‌های ثابتی را در برنامه‌ی خود به مطالعه اختصاص دهید به مرور ذهن شما در آن ساعات برای مطالعه آماده‌تر خواهد بود.

می‌دانم با رعایت تمام این مسائل باز هم مشغله‌های ذهنی زیادی هستند که ممکن است منجر به عدم تمرکز شما بشوند؛ برای همین در گام آخر روشی را برای کنترل این فکرها به شما می‌گویم. هنگام درس خواندن کاغذ و خودکاری کنار دست‌تان بگذارید و فکرهایی را که به ذهنتان می‌رسد و مزاحم درس خواندتان می‌شود یادداشت کنید. فراموش نکنید در این‌جا سانسور کردن ممنوع است و باید تمام فکرها را یادداشت کنید؛ چه خوب، چه بد، چه درست و چه نادرست. پس از آن‌که دیگر چیزی در ذهنتان باقی نماند یک دور از روی نوشته‌های خود بخوانید.

url

خواهید دید افکار نوشته‌شده‌ی شما در دو دسته جای می‌گیرند:

یک دسته نگرانی‌ها و مشغله‌هایی که کاری برای آن‌ها از دست شما برنمی‌آید، حتی ممکن است منطقی نیز نباشد. صرفاً همان نوشتن می‌تواند در کنترل این افکار به شما کمک کند؛ زیرا با نوشتن آن‌ها حداقل به طور موقت هم که شده ذهن شما از این افکار خالی می‌شود و می‌توانید به درس خواندن ادامه دهید؛

اما دسته‌ی دوم را افکاری تشکیل می‌دهند که مربوط به مسئولیت‌ها و کارهای روزانه‌ی زندگی شماست. مسائلی که باید انجام شود اما برای انجام آن‌ها در برنامه‌ی خود زمانی را در نظر نگرفته‌اید. آن‌ها را در یک برگه‌ی دیگر یادداشت کنید و به زمان مناسب برای انجام آن‌ها بیندیشید و آن را جلو کار مورد نظر بنویسید. مثلاً فلان کار را می‌توان یک ماه دیگر انجام داد و آن یکی را همین امروز و… به این ترتیب ذهن خود را از نگرانی در مورد فراموشی دیگر کارها و مسئولیت‌ها خالی کنید.

نکته مهمی که در این رابطه بایستی به آن توجه داشته باشید این است که نگران از دست رفتن زمان خود نباشید. شاید این روش در روزهای اول زمان زیادی از شما بگیرد اما در ادامه خواهید دید که با انجام این کار بخش عمده‌ای از مسائلی که مزاحم مطالعه‌ی شما می‌شود از بین خواهد رفت و پس از آن در صورت نیاز زمان خیلی کوتاهی از شما خواهد گرفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.