در هفته‌های پایانی جمع‌بندی را فراموش نکنید(بخش ۵ از ۵)

۴- سهم تست‌ها را در دوران جمع‌بندی فراموش نکنید
یکی از کارهایی که باید سعی کنید در دوران جمع‌بندی انجام دهید این است که حداقل یک بار،  به تست‌هایی که به آنها طی دوران مطالعه، پاسخ غلط داده یا آنها را بی‌پاسخ گذاشته و بعد پاسخشان را یاد گرفته‌اید، دوباره پاسخ دهید. این تست‌ها، بین انبوه تست‌های دیگر، بسیار با ارزش و گرانبها هستند؛ زیرا به نقاط ضعف و اشتباه شما در دروس مختلف اشاره دارند؛ پس قدرشان را بدانید.
 
برخی از داوطلبان در این دوره مرتکب یک اشتباه می‌شوند و آن اشتباه این است که منتظر می‌مانند تا دوره درس‌ها به پایان برسد و سپس کار تست‌زنی را شروع می‌کنند. اگر شما نیز جزو این دسته از داوطلبان هستید، بدانیدکه هیچ‌گاه این اتفاق نمی‌افتد؛ در واقع، هیچ‌گاه دوره درس‌‌ها به اتمام نخواهد رسید؛ چون شما هر مطلبی را که دوره کنید، باز هم مطلبی می‌ماند که احساس می‌کنید آن را فراموش کرده‌ایدو احتیاج به دوره دارد؛ بنابراین، به تست‌زنی اهمیت بدهید.
 
دوم اینکه حتماً در کنار جمع‌بندی، تست‌زنی سرعتی را آغاز کنید. برای انجام این کار، بسته به برنامه خود، در دو هفته پایانی، یا بیشتر و یا کمتر از این مدت، قبل از ظهر در شرایط کاملاً شبیه‌سازی شده، لباس بپوشید، پشت میز بنشینید، زمان بگیرید و هر بار به ترتیب از آزمون‌های جدید به قدیم، از خودتان آزمون بگیرید و سپس بعد از ظهر همان روز، آزمون را بررسی کنید، اشکالات را در بیاورید و برای هر درس، قسمت‌هایی را که باید مجدداً مرور و جمع‌بندی شوند، علامت بزنید و براساس آن، برنامه مطالعه دو روز آینده‌تان را مشخص نمایید.
 
ضمناً نگران بقیه قسمت‌ها هم نباشید؛ زیرا اگر مهم باشند، در آزمون‌های بعدی از آن قسمت‌ها هم تست می‌آید و به این ترتیب می‌توانید مطالعه‌شان کنید؛ در واقع اگر برای تعیین نیاز خود در دروس اختصاصی، این‌گونه عمل نمایید که در هر درس، بخشی از آن درس را بخوانید که بیشترین تعداد سؤالاتغلط یا «نزده» در آزمون مذکور از آن بخش یا فصل کتاب باشد، حال اگر شما در بازه سه روزهبعدی، تست مجموعه‌ای دیگری را از خود آزمون بگیرید، این بار نیاز به مطالعه بخش‌هایدیگری از دروس را خواهید داشت، و بعد از اینکه چند بار به این نحو عمل کردید، خواهیددید که مهم‌ترین بخش‌های کتاب‌ها را که بیشترین ضعف را در آنها داشته‌اید، مورد مطالعه قرارداده‌اید. اگر هنوز متقاعد نشده‌اید که این روش، بسیار مفید است، دست کم دو دوره، این کار را انجام دهید تا در آزمون سوم (پروز هفتم) متوجه شوید که چه تحولی دریادگیری شما ایجاد شده است.
healthcare-e-learning1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.