در هفته‌های پایانی جمع‌بندی را فراموش نکنید(بخش ۱ از ۵)

احتمالاً تا به حال برای شما عزیزان هم این موضوع پیش آمده است که کتاب یا مطلبی را خوانده و وقت زیادی را برای آن صرف کرده، اما کمی بعد احساس نموده‌اید که همه یا بخشی از آن مطلب را فراموش کرده‌اید یا به طور کامل به یاد ندارید.
 
در طول آمادگی برای کنکور نیز همین موضوع ممکن است ذهن بسیاری از داوطلبان گرامی را به خود مشغول نماید؛ چه داوطلبانی که حجم مطالب مطالعاتی آنها کم و چه آنهایی که حجم منابع مطالعاتی‌شان زیاد است.
 
رهایی از این احساس و درگیری ذهنی، که برای داوطلبان عزیز به وجود می‌آید، یک راه دارد، و آن راه در میان مشاوران و کنکوری‌ها به آخرین مرحله کنکور، یعنی دوران جمع‌بندی، معروف است.
 
دوران جمع‌بندی، که درباره آن در شماره‌های پیشین نیز مطالبی درج کرده‌ایم، معمولاً هفته‌های پایانی باقی مانده تا زمان برگزاری کنکور را در بر می‌گیرد. هدف از مطالعه در این دوران، آن است که داوطلب، مجموعه درسی‌هایی را که در طول سال تحصیلی خوانده و در ذهن خود تثبیت کرده است سازمان‌دهی کند؛ پس دوران جمع‌بندی، دوران سازمان‌‌دهی، نظم بخشیدن و مسلط شدن به مطالبی است که تاکنون خوانده‌اید.
 
ضمناً این دوران، بهترین فرصت برای داوطلبانی است که فکر می‌کنند برخی از درس‌ها را فراموش کرده‌اند و همچنین مهلت خوبی برای داوطلبانی است که در طول سال بسیار خوب درس خوانده‌اند و اکنون نیاز به دوره آنها دارند. در این دوران، خواندن خلاصه‌ کتاب‌ها، فلش‌کارت‌ها و نکاتی که در طول دوران مطالعه جمع‌آوری کرده‌اید، بسیار مفید خواهد بود؛ زیرا دوران جمع‌بندی، دوران خواندن اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین مباحث است.
 
همه شما داوطلبان عزیز، اکنون به مرحله پایانی، یعنی مرحله جمع‌بندی، نزدیک می‌شوید. به عنوان یک داوطلب که در طول یک سال گذشته و حتی بیشتر، بخش قابل توجهی از وقت خود را صرف آمادگی برای کنکور نموده‌اید، اکنون وقت آن رسیده است که با یک برنامه خوب به استقبال دوران جمع‌بندی بروید و خود را به صورت اساسی برای این «راند» پایانی آماده کنید. به دلیل اهمیت دوران جمع‌بندی، ما در این چند مقاله سعی می‌کنیم درباره اینکه چه کاری انجام دهید تا از این دوره، بهترین استفاده را ببرید، با شما صحبت کنیم.
healthcare-e-learning1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.