شادي در دوره آمادگي براي کنکور(بخش سوم)

5- از افراد غمگين فاصله بگيريد
حتماً شنيده‌ايد که مي‌گويند: "افسرده دل، افسرده کند انجمني را" اگر شما کنکوري عزيز در چنين شرايطي با افراد افسرده و نااميد، معاشرت داشته باشيد نگراني ها و روحيه بد آنها بر شما نيز تاثير خواهد گذاشت. هميشه، افرادي وجود دارند که شکست ها و ناکامي هاي خود را در امور مختلف به عوامل مختلفي مرتبط مي کنند به جز خودشان. اين افراد به خود و ديگران چنين القا مي کنند که چون جبر روزگار نمي خواهد آنها در اين کار موفق شوند، پس هر قدر هم که تلاش کنند، نمي‌توانند به هدف خود دست يابند. حتماً در ميان داوطلبان گرامي هم از اين گروه وجود دارند. معاشرت با آنها، بخصوص در زمان مطالعه براي کنکور، مي‌تواند تاثير مخربي بر روحيه شما داشته باشد؛ پس تا مي‌توانيد از اين افراد فاصله بگيريد و در صورت لزوم با دوستان شاد و باانگيزه و پر انرژي خود معاشرت نماييد. آن وقت خواهيد ديد که اين گروه از دوستان شما چگونه به شما انرژي مثبت داده و شما را براي رسيدن به هدفی که برای خود تعیین نموده اید تشويق مي‌کنند.
 
index

 
6- شادي، هديه شما به خودتان است
تا شما نخواهيد، هيچ فردي نخواهد توانست شما را شاد کند. شادي، يک موهبت دروني و شخصي است و تا زماني که شما نخواهيد، نمي توانيد آن را مهمان خانه خود نماييد. درست است که دوستان و خانواده شما مي توانند تاثير مستقيمي بر روحيه و شاد بودن شما در اين دوره، مانند همه مراحل زندگي داشته باشند، اما اين شما هستيد که مي توانيد شادي را براي خودتان ايجاد کرده، آن را نگه داريد و يا اينکه پس بزنيد. شاد شدن و شاد ماندن، کار بسيار راحتي است. کافي است که به خود و توانايي هايتان اطمينان داشته باشيد. هر قدم کوچک و موفقيت‌هاي ريز و درشت خودتان را فراموش نکرده و به خود يادآوري کنيد که اين موفقيت، محصول تلاش و خواستن شماست. براي اينکه در طول آمادگي براي کنکور، پيوسته شاد باشيد خود را با کسي مقايسه نکنيد؛ بلکه خود را با خودتان و با ماه‌هاي قبل از آن مقايسه کنيد و ببينيد که چقدر پيشرفت کرده‌ايد و اين پيشرفت‌ها محصول چه چيزي است. آيا جز اين است که شما خواسته‌ايد، تلاش کرده و توانسته‌ايد؟ پس به اين توانايي‌هايتان بباليد و افتخار کنيد و شاد شويد. ايمان داشته باشيد که شما موفق خواهيد شد؛ مانند هر شخص ديگري که قدم در راه مي‌گذارد و بالاخره موفق مي شود.   
 
7- با ايمان و مثبت باشيد
همه داوطلبان عزيز، بله همه داوطلبان در دوره آمادگي براي آزمون سراسری، بالاخره دچار نگراني و استرس مي‌شوند. مهم اين است که چگونه بتوان اين مشکل را بر طرف کرد. مهم‌ترين کار براي رفع اين نگراني‌ها و پيوسته شاد و با انگيزه بودن، اين است که مثبت بينديشيد و مثبت عمل کنيد و سعي کنيد که اين احساس را به ديگران نيز انتقال دهيد؛ زيرا انجام اين کار باعث مي شود تا انرژي هاي حاصل از آن در درجه اول متوجه خودتان شود و بعد دوستان و اطرافيانتان را دربر گيرد.

نکته مهمی که بایستی به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است که به همه اتفاقاتي که در طول آمادگي‌تان براي کنکور رخ مي‌دهد، به صورت مثبت نگاه کنيد و ايمان داشته باشيد که خداوند، شما را در مسيري قرار خواهد داد که بهترين سرنوشت را داشته باشيد. با خدا راز و نياز کنيد؛ مخصوصاً زماني که دچار نااميدي و افسردگي مي‌شويد و از آن تواناترين بخواهيد که به شما کمک کند. نگران نباشيد؛ خدا بهتر مي داند که چه چيزي به نفع و مصلحت شماست و چه چيزي به ضررتان. کافي است که تلاش کنيد و در کنار تلاش و کوشش بي وقفه، نتيجه و جريان امور را به او واگذار کنيد. منتظر چه هستيد؟ بخنديد و با شادي براي هدفتان پيش برويد و مطمين باشيد که موفق خواهيد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.