فریب تبلیغات کاذب در زمینه انتخاب رشته تضمینی را نخورید

اگر هر انسانی در طول زندگی‌اش چند انتخاب مهم و راهبردی داشته باشد، بی‌شک انتخاب رشته دانشگاهی یکی از همان انتخاب‌هاست. وعده وعیدهایی مثل «انتخاب رشته تضمینی» عنوانی است که این روزها و بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری زیاد می‌شنوید. بعضی موسسات آموزشی هم ادعا می‌کنند کارشناسان رسمی سازمان سنجش را برای مشاوره انتخاب رشته استخدام کرده‌اند و عده‌ای از مراکز هم ادعا می‌کنند رتبه‌های برتر کنکور سال‌های گذشته را به عنوان مشاور انتخاب رشته به کار گرفته‌اند.

اما دکتر حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور می‌گوید: چیزی به نام انتخاب رشته تضمینی نداریم، فقط باید داوطلب با توجه به علایق و توانمندی‌های خودش، بهترین انتخاب رشته را انجام دهد.

توکلی تاکید دارد ما نمی‌توانیم برای داوطلب تعیین تکلیف کنیم و به او بگوییم که حتما به این مرکز مشاوره مراجعه کند یا نکند، بلکه فقط می‌توانیم به داوطلب این اطمینان را بدهیم که در صورت رعایت برخی نکات، خود داوطلب بهترین فردی است که می‌تواند انتخاب رشته کنکور را انجام دهد.

وی تصریح می‌کند هیچ کارشناسی از سوی سازمان سنجش در زمینه مشاوره انتخاب رشته در آموزشگاه‌های کنکور فعالیت ندارد و هر ادعایی در این زمینه باطل است.

2141

همچنین این نکته بسیار مهم و کلیدی را باید در نظر داشت حتی رتبه یک کنکور سراسری سال قبل هم الزاما مشاور خوبی برای انتخاب رشته نیست. یعنی هوش و استعداد او برای شاگرد اول شدن در کنکور، هیچ ربطی به ارائه مشاوره علمی و درست به داوطلبان ندارد و این دو موضوع را نباید داوطلبان با همدیگر اشتباه بگیرند. تا زمان اعلام نتایج هم هیچ تضمینی برای قبولی در رشته محل مورد علاقه وجود ندارد، چون قبولی هر داوطلب کاملا در گرو انتخاب رشته افراد دیگر است، بنابراین هر ادعایی مبنی بر انتخاب رشته تضمینی را فقط باید شیوه‌ای از بازاریابی به حساب آورد.

پول های هنگفتی که جابه جا می شود

انتخاب رشته، برای خیلی ها نان و آب دارد و در همین چند روز، پول‌های هنگفتی رد و بدل می‌شود. یکی از داوطلبان کنکور می گوید از او برای مشاوره‌های انتخاب رشته کنکور سراسری، 500 هزار تومان و برای کنکور دانشگاه آزاد 250 هزار تومان درخواست کرده‌اند. برگزاری همایش‌های میلیونی هم شکل دیگری از پول درآوردن‌های موسسات کنکور است. عنوان «همایش بزرگ تخصصی انتخاب رشته و آشنایی با رشته‌های دانشگاهی» شکلی از همین پول درآوردن‌هاست که در آن به ازای چند ساعت سخنرانی یک کارشناس آموزشی، مبالغی را از داوطلبان دریافت می‌کنند.

انتخاب رشته با کمک نرم‌افزارها هم شیوه دیگری از پول درآوردن موسسات است که براساس یافته‌های ما، نتایج بسیاری از این نرم‌افزارها اصلا قابل اعتماد نیست، زیرا در اکثر موارد داده‌های این نرم‌افزارها قدیمی است و تطابقی با آخرین تغییرات کنکور سراسری ندارد.بنابراین سعی کنید در هنگام انتخاب رشته به موارد زیر توجه و دقت کامل داشته باشید:

گام اول؛ به هر کسی اعتماد نکنید

به دلیل تقاضای بالایی که موج می‌زند، این روزها حتی برخی مراکز فرهنگی که هیچ ربطی هم به کنکور و مسائل آموزش عالی ندارند، به مشاوره‌های انتخاب رشته روی آورده اند. مشاور عالی سازمان سنجش به داوطلبان توصیه می‌کند در گام اول، به هر کسی اعتماد نکنند و تحت تاثیر گفته‌ها و شنیده‌های دیگران قرار نگیرند. به اعتقاد این مقام مسئول، داوطلبان می‌توانند برای آگاهی بیشتر از رشته‌های دانشگاهی، سوالات خود را از دانشجویان همان رشته‌ها و دانشگاه‌ها بپرسند.

این گام اول، صرفا برای آشنایی ضمنی با رشته‌هاست و در این مرحله، به گفته توکلی احتمال دارد که اصلا داوطلب به این نتیجه برسد که فلان رشته دانشگاهی را دوست ندارد؛ یعنی پس از تحقیقات اولیه پیرامون یک رشته، احتمال دارد داوطلب به این نتیجه برسد آن رشته‌ای که همیشه برایش سر و دست شکسته است، اصلا آن رشته دلخواهش نیست.

شناخت آینده شغلی و آینده تحصیلی رشته تحصیلی، گام اولی است که دورنمای کلی از آن رشته تحصیلی را پیش چشم داوطلب باز می کند.

گام دوم؛ مطالعه دقیق دفترچه راهنما

ظاهر دفترچه راهنمای انتخاب رشته، گول زننده است و احتمال دارد داوطلب با دیدن تعداد زیاد صفحات دفترچه، گمان کند نمی تواند همه صفحات دفترچه را مطالعه کند؛ اما مشاور عالی سازمان سنجش یادآوری می کند که بیشتر حجم این دفترچه ها مربوط به کدرشته هاست و نیاز نیست داوطلب همه آنها را بخواند، ولی خواندن راهنمای انتخاب رشته ها، وقت زیادی از داوطلب نمی‌گیرد.

توکلی تاکید می‌کند که دفترچه راهنمای انتخاب رشته، سند اصلی گزینش رشته است که باید حتما داوطلب، این دفترچه را مطالعه کند و نسبت به شرایط و ضوابط پذیرش رشته‌ها آگاهی یابد. خواندن دقیق این راهنما، گام مهمی در انتخاب رشته است که خیلی از داوطلبان، آن را چندان جدی نمی گیرند.

گام سوم؛ مراجعه به مراکز مطمئن

پس از این که داوطلب، با دورنمای کلی رشته مورد علاقه اش آشنا شد و دفترچه راهنما را هم با دقت مطالعه کرد، در گام سوم می‌تواند برای انتخاب رشته بهتر به مراکز مشاوره‌ای مراجعه کند که از سوی وزارت آموزش و پرورش مجوز گرفته‌اند. به طور مثال، در همین شهر تهران، 60 پایگاه انتخاب رشته از سوی آموزش و پرورش دایر شده است که داوطلب می تواند با اطمینان بیشتری به این مراکز مراجعه کند.

غایبان هم امکان انتخاب رشته دارند

براساس اعلام سازمان سنجش داوطلبانی که در آزمون سراسری سال ۹۴ ثبت نام کرده‌اند اما در جلسه آزمون غایب یا مجاز به انتخاب رشته نشده‌اند نیازی به ثبت نام مجدد ندارند و می توانند انتخاب رشته کنند؛ مگر این که متقاضی انتخاب رشته علاوه بر گروه آزمایشی خود باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.