منظور از شرایط مناسب و ایده آل برای مطالعه و درس خواندن چیست؟

در این مقاله به طور اجمالی شرایط مناسب برای یک مطالعه کارآمد را بویژه برای شما دانش آموزان و داوطلبان آزمون سراسری معرفی می نماییم:

الف) فضای مطالعه: بهتر است مکان مخصوصی برای مطالعه و درس خواندن خو انتخاب کنید؛ مثلاً فضای یک اتاق بسیار مناسب است. سعی کنید در حین مطالعه پیرامون خود را شلوغ نکنید. شلوغی باعث عدم تمرکز می‌شود. از شب قبل کتابها و جزوه‌های برنامه‌‌ریزی‌شده‌ی فردا را آماده کنید. هنگام مطالعه بهتر است رو به دیوار درس بخوانید، حتی‌الامکان از انتخاب پارک، باغ و فضای عمومی به عنوان مکان مطالعه بپرهیزید؛ زیرا این اماکن به راحتی می‌‌تواند سبب عدم تمرکز و حواس‌پرتی شما شوند.بنابراین به این نکته مهم کاملا توجه داشته باشید.

gg

ب) دما: یکی از عوامل ایجاد تمرکز، دمای مکان مطالعه است که باید نه سرد باشد و نه گرم؛ زیرا سردی هوا سبب سستی و عدم تمرکز حواس و گرمی، باعث خواب‌آلودگی می‌شود.

ج) نور: نور مکان مطالعه باید ترکیبی از دو رنگ سفید و طلایی باشد تا از خستگی چشم جلوگیری کند. بهتر است محل ثابت نور از سمت چپ شما و فاصله‌ی چشم تا صفحه‌ی کتاب درسی یا جزوه ۳۰ سانتی‌متر در نظر گرفته شود تا باعث زدگی چشمان شما نشود.

د) تغذیه‌ی مناسب: سیری و گرسنگی هر دو از عواملی هستند که هنگام مطالعه باعث عدم تمرکز می‌شوند. تغذیه‌ی مناسب بر تقویت قدرت جسمی، فکری، روحی و افزایش راندمان فعالیت و رسیدن به هدفتان یعنی مطالعه و یادگیری و هم‌چنین به پیشگیری از بیماری‌ها کمک زیادی می‌کند، خستگی زودرس را می‌کاهد و انرژی لازم را در حین مطالعه جبران می‌کند. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.