چگونه بر نااميدى خود غلبه کنيم؟(بخش اول)

 به گفته نويسنده معروف، پايولو کوييلو: "آن لحظه معجزه آسا به ما کمک مي‌کند تا خود را تغيير دهيم و ما را به سمت رسيدن به آرزوهايمان سوق مي‌دهد. بله، ما سختى مى کشيم، لحظات سخت خواهيم داشت و نااميدى هاى بسيارى را تجربه خواهيم کرد، ولى تمام اينها گذراست و هيچ اثر دايمى باقى نمي‌گذارد. و يک روز با افتخار و اميد به مسيرى که پيموده‌ايم نگاه خواهيم کرد." 

نااميدى يک اتفاق طبيعى است و همه در بخش‌هايى از زندگى خود آن را تجربه مي‌کنيم؛ زيرا گاهى انتظارات ما با آنچه در واقعيت اتفاق مي‌افتد همخوانى ندارد. نااميدى احساسى است که بسيارى در کنترل و مديريت آن دچار مشکل مي‌شوند و دانستن اينکه چگونه با نااميدي‌هايمان کنار بياييم، خود بخش مهمى از زندگى ماست؛ به عنوان مثال، اگر نتيجه مطلوب خود را در کنکور سراسری کسب نکرده باشيم ممکن است که دچار اين احساس تلخ شويم.
 
گاهى زندگى، ما را در شرايطى قرار مي‌دهد که کنترلى روى آن نداريم؛ ولى در ساير مواقع، اعمال ما هستند که سبب به وجود آمدن اين چنين شرايطى مي‌شوند. اينکه ما چگونه با اين شرايط برخورد کنيم مهم است؛ زيرا اين موضوع، کيفيت زندگى ما را به ميزان زيادى تحت تاثير قرار خواهد داد. اجازه ندهيم که نااميدي‌هاى امروز، روى آرزوهاى فرداى ما سايه بيفکند. 
اين مقالات کمک مي‌کند تا استراتژي‌هايى ساده، ولى در عین حال بسیار موثر و کارآمد را به کار گيريم تا بتوانيم به طور کامل و در مدت زمان بسیار کوتاهی بر نااميدى خود غلبه کنيم.
 
images

احساسات خود را مديريت کنيم
هنگامي که در زندگى با موقعيت‌هاى سخت و احتمالاً پيش‌بينى نشده مواجه مي‌شويم، بايد عکس‌العمل احساسى خود را نسبت به آن اتفاق تجربه کنيم و اين اجازه را به خود بدهيم که بفهميم اين اتفاق چه معنايى براى ما داشته است. از بروز احساسات خود نترسيم. ناراحتى به دليل نرسيدن به هدفى که داشته‌ايم امرى کاملاً طبيعى است. با نزديکان و دوستان خود درد دل کنيم و با آنها مشورت کنيم؛ حتى نوشتن احساساتمان، براى غلبه بر خشم و ناراحتي‌مان بسيار مفيد خواهد بود. 
 
اگر واقعاً نياز به کمک داريم، با يک مشاور صحبت کرده و مشکلات خود را حل کنيم. "پذيرفتن" را با خود تمرين کنيم. پذيرفتن آنچه پيش آمده، يکشبه اتفاق نمي‌افتد، ولى در نهايت با تمرين زياد، زمانى خواهد رسيد که ديگر با فکر کردن به موضوعى که پيش آمده است، احساس خشم نخواهيم کرد. هيچ‌گاه به خاطر شکست خود، ديگران را سرزنش نکنيم و بهتر است که هيچ تصميم مهمى را در زمانى که ناراحت و نااميد هستيم نگيريم يا بر اساس احساساتمان کارى را انجام ندهيم. ممکن است که ساعت‌ها يا حتى روزها طول بکشد تا ما بتوانيم آرام شويم، ولى تنها آن زمان است که مي‌توانيم تصميمات درستى را اتخاذ کنيم. 
 
قوانين و انتظارات خود را دوباره تعريف کنيم
احتمالش خيلى زياد است نااميدى ما به اين خاطر باشد که براى خود يک "قانون" درونى ساخته‌ايم که قدرت را از ما مي‌گيرد و ما را در گردابي از افکار منفى گرفتار مي‌کند؛ يک قانون که مي‌گويد تنها با وجود يک مجموعه از شرايط خاص است که ما مي‌توانيم احساس شادي يا موفقيت کنيم؛ به عنوان مثال، اگر ما قانونى را براى خود داشته باشيم که مي‌گويد بايد از همه نظر کامل و بهترين باشيم، از آنجايي که هيچکس کامل نيست، احتمال اينکه زمان زيادى از وقتمان را با احساس غم و نااميدى و دل شکستگى بگذرانيم بسيار زياد است.
 
اگر قانون ما براى احساس شادى و موفقيت، نيازمند ايجاد شرايطى است که کاملاً از کنترل ما خارج است يا تنها زاييده تخيلات ماست و با واقعيت فاصله دارد، به احتمال زياد نااميد خواهيم ماند؛ پس هنگامي که احساس نااميدى مي‌کنيم، بهتر است که قانون درونى و انتظارات خود را مرور کرده، واقع بينانه‌تر نگاه کنيم يا حتى قانونمان را تغيير دهيم. يک قانون قدرت بخش چيست؟ با خود بگوييم من احساس شادى و موفقيت مي‌کنم زمانى که نهايت تلاش خود را کرده باشم. 
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.