چگونه خود را برای امتحانات نهایی آماده کنید؟(بخش ۱ از ۳)

امسال دانش‌آموزان سال دوازدهم، بعد از یک سال و نیم آموزش غیرحضوری و آزمون‌های آن‌لاین و غیرحضوری، باید خرداد ماه در یک آزمون حضوری مهم به نام آزمون نهایی شرکت کنند. برخی از دانش‌آموزان در این دوران قرنطینه، که شرایط آموزش با دوران قبل از آن کاملاً متفاوت بوده است، آن گونه که باید از وقت خود بهره نبرده‌اند.
 
باید قبول کرد که خانه نشینی طولانی و عدم شرکت در کلاس‌های حضوری و امتحانات کتبی حضوری، کار مطالعه و درس خواندن را سخت و دشوار می‌کند؛ حتی برخی از دانش‌آموزان دوازدهم، نگران شرکت در یک آزمون کتبی هستند و می‌گویند مطمین نیستند که بتوانند دانش خود را در جلسۀ آزمون  به صورت جامع و کامل مکتوب کنند.
 
از همین رو، در این سری از مقالات، هفت روش برای مطالعه و درس خواندن راحت‌تر و بهینه‌تر در دوران کرونا و تحت قرنطینه خانگی را، که با استفاده از منابع معتبر گردآوری کرده‌ایم، به شما برای مطالعه و به کار بستن آنها تقدیم می‌کنیم.
 
جایی ثابت برای درس خواندن پیدا کنید
در صورت امکان، گوشه‌ای خاص و ترجیحاً ساکت و خلوت را برای خودتان انتخاب کنید و همه وسایل لازم برای درس خواندن را اطرافتان بگذارید. در صورت امکان، این مکان را ثابت نگه دارید و فراموش نکنید که همیشه گوشۀ دنجتان را مرتب نگه دارید. نظم محل درس خواندن هم تمرکزتان را بالا می‌برد. توجه داشته باشید که هنگام درس خواندن باید پشت صندلی بنشینید؛ یا  اگر روی زمین می‌نشینید، حالت لم داده یا خوابیده نداشته باشید. همچنین در حین درس خواندن، از گوش دادن به موسیقی  یا تماشای  تلویزیون پرهیز کنید؛ چون برای یک درس خواندن عمیق، نیاز به شش دانگ حواس خود دارید. 
 
برنامه‌ریزی کنید
درس‌ها و موضوعات مختلف، سطح تمرکز متفاوتی می‌طلبند؛ پس باید با دقت، برای هر درس، از پیش برنامه‌ریزی کنید و هر کدام را در زمان درستی مطالعه کنید.
 
نزدیک به واقعیت هدف‌گذاری کنید
اهدافی را برای درس خواندنتان در نظر بگیرید که بتوانید به آنها  دست پیدا کنید. اگر شما درسی را تا کنون به خوبی مطالعه نکرده‌اید، نمی‌توانید چند ساعت متوالی آن را بخوانید، و اگر هم این کار را انجام دهید، نتیجۀ چندانی از مطالعۀ خود نخواهید گرفت. همچنین انتظار نداشته باشید که بار اول همۀ نکته‌ها را متوجه شوید و کاملاً به هر مبحث مسلط گردید. مباحث درسی را (به خصوص آنچه را که برای شما دشوار است) به بخش‌های کوچکتر قسمت کنید و در بین هر بخش، استراحت کوتاهی داشته باشید. یادتان نرود که سنگ بزرگ، نشانه نزدن است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.