چگونه درس خواندن را شروع کنیم؟ (قسمت دوم)

اگر شما مي‌خواهيد انگيزه‌ی مطالعه كردن بيش‌تري پيدا كنيد در مرحله‌ی اول بايد هدف خود را به طور واضح و روشن مشخص كنيد.براي رسيدن به آن هدف بطور اصولی برنامه‌ريزي كنيد و سپس بر اساس آن برنامه عمل كنيد.اصلاً وسواس به خرج ندهيد و در هر حالتى كه راحت‏تر هستيد مطالعه‌ی خود را آغاز كنيد.

در مكان مطالعه‌ی شما راهى براى خيره شدن به دوردست وجود داشته باشد؛ زیرا توقف در مطالعه و چشم دوختن به بى‏نهايت در افزايش كارايى مطالعه بسيار موثر و سودمند است. حداقل گاه‌گاهى به سقف اتاق خيره شويد.

در خواندن كتاب استقامت داشته باشيد. استقامت لجاجت نيست بلكه نوعى بردبارى است كه ذوق شما را مى‏پرورد و دركتان را عميق مى‏كند.

 images

ميان مطالعه و ساير كارهاى خود تعادلى به وجود آوريد كه هم از خواندن خسته و دلزده نشويد و هم تجربه و عمل را به بهره‏ورى مطالعه‌ی خود بيفزاييد.

علاقه به موضوع مورد مطالعه يكى از علل مهم ايجاد تمركز و دقت در حين مطالعه است. يكى از مهم‏ترين عوامل بر هم خوردن تمركز، عجله و شتاب است. اين حالت سطح مطالعه را پایین می‌آورد و تمركز را بر هم مى‏زند.

يكى از مسائل قابل توجه ديگر سنگينى معده و سيرى بيش از حد است.

عدم علاقه به رشته‌ی تحصيلي مي‌تواند موجب بي‌رغبتي و بي‌تفاوتي به درس و مطالعه شود. اگر احساس مي‌كنيد علاقه‌اي به اين رشته نداريد در مرحله‌ی اول با اساتيد و كارشناسان در اين رشته مشورت كنيد؛ شايد آن‌ها اطلاعاتي را در مورد محاسن آن رشته به شما ارائه كنند كه موجب علاقه‌ی شما شود و از حالت بي‌تفاوتي و بي‌انگيزگي نجات پيدا كنيد و در مرحله‌ی دوم اگر برخلاف همه‌ی مشورت‌ها احساس مي‌كنيد علاقه‌اي به رشته‌تان نداريد، مي‌توانيد براي تغيير رشته اقدام كنيد.

با افراد مثبت‌نگر، فعال، بانشاط و درس‌خوان معاشرت كنيد و از معاشرت با افرادي كه به امور معنوي و علمي توجهي ندارند اجتناب كنيد.

روزانه نيم الي يك ساعت ورزش مورد علاقه‌تان را انجام دهيد.

همیشه سعی کنید با برنامه درس بخوانيد. داشتن برنامه، خود سبب اميدواري و پيشرفت سريع‌تر و درنتيجه تقويت انگیزه مي‌شود.

از يكنواختي در روش مطالعه و زندگي اجتناب كنيد و تنوعي در زندگي خود ایجاد کنید. براي خود مقرراتي در درس خواندن يا تفريح كردن در نظر بگيريد و در برابر خود، قاطع و منصف باشيد.

در صورت امكان در فرصت‌هايي كه چند روز تعطيل هستيد به مسافرت های کوتاه مدت بروید.

تلاش كنيد با اعضاي خانواده روابط نزديك و صميمي داشته باشيد؛ چون هنگام درس خواندن به حمايت و كمك و آرامش نياز خواهيد داشت.

به دلیل ترس از حرف دیگران و انتظاري که از شما دارند، درس نخوانيد. اين دلايل شايد براي ايجاد انگيزه خوب باشند ولي براي پايدار نگه داشتن انگيزه به دلايل و عوامل دروني نيازمندید. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.