چگونه در کنکور 93 درصد 100 را در درس زیست شناسی کسب کردم؟

زیست شناسی را می‌توان مهم‌ترین و تأثیرگذارترین درس داوطلبان کنکور علوم تجربی نامید . بنابراین بدیهی است که داشتن یک روش مطالعه منظم و برنامه‌ریزی شده برای این درس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است .

در متن زیر زهرا کلاه‌چی رتبه 19 کنکور منطقه 2 و 38 کشوری از شهر دزفول که موفق شده در کنکور 93به 100% سؤال‌های زیست پاسخ صحیح دهد، به بیان کلیدهای موفقیت شیوه‌ی مطالعاتی خود در درس زیست شناسی پرداخته است:

The keys of success

1-    مهم ترین نکته این است که دانش‌آموزان تجربی بدانند تمام جملات کتاب باید با دقت هرچه تمامتر حفظ و تجزیه و تحلیل شود . متن کتاب در درس زیست شناسی مهم ترین و اصلی ترین منبع کنکور است .البته تست زدن در خانه بسیار مهم و ضروری است . اما دقت کنید که تعداد کتاب های تست درصد شما را تعیین نمی‌کند . سعی کنید همیشه تست های کنکور را در اولویت قرار دهید و با ان ها سطح و روش مطالعه خود را بسنجید .

**این مرحله از مطالعه ( حفظ نمودن مطالب کتاب درسی ) در واقع مهم‌ترین و ابتدایی ترین اقدام برای درصد بالا زدن در زیست شناسی در آزمون سراسری است . فقط زمانی می‌توانیم اشکالات دیگرمان را در تست زنی و مفهموم را رفع کنیم که این مرحله را با اطمینان انجام داده باشیم . برای حفظ نمودن مطالب هر شخصی روش منحصر به فردی دارد که این روش حاصل تجربیاتش در دوران راهنمایی و دبیرستان است . اما نکته مشترک اکثریت این است که اصل استمرار را رعایت می کنند .

2-    دومین نکته برای بالا زدن در زیست شناسی فنّ تست زنی است . برای بیش‌تر ما پیش آمده است که با وجود این‌که درس را کاملاً بلد بوده ایم  اما نتوانسته ایم عملکرد خوبی در آزمون داشته باشیم . دلیلش این است که مهارت تست زنی هم یکی از عواملی هست که تأثیر زیادی در آزمون ها و کنکور دارد . این مهارت فقط و فقط با آزمون دادن به دست می آید . هر چقدر هم که در خانه تست زده باشیم در جلسه ازمون باید سعی کنیم که تحلیل کردن و استدلال را بیاموزیم . اگر به درصد های آزمون های یک سال گذشته من توجه کنید می بینید که به ندرت درصد 100 در زیست شناسی داشته ام ولی یکی از اساسی ترین دلایل من برای 100 زدن در کنکور این بود که همیشه سعی می کردم از آزمون های آزمایشی نه تنها نکته درسی بلکه مهارت تست زنی را بیاموزم . پس سعی کنید همیشه برای یاد گرفتن آزمون بدهید نه بدست آوردن رتبه .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.