چگونه يک دانش آموز کنکوري موفق باشيم؟(بخش اول)

 هر ساله دانش‌آموزان زيادي در کنکور سراسری شرکت مي‌کنند. يکي از مشکلاتي که دانش‌آموزان کنکوري با آن مواجه مي‌شوند اين است که نمي‌دانند همزمان با مدرسه و درس هاي روزانه، چگونه براي کنکور نيز مطالعه کرده و آماده شوند. اين مساله، زماني مهم‌تر مي‌شود که بدانيم بر خلاف دانش‌آموزان، ساير داوطلبان پشت کنکوري، وقت و زمان بيشتري براي برنامه‌ريزي و مطالعه دروس خود دارند.

 مساله درس خواندن و مطالعه براي کنکور، همزمان با مدرسه آن قدر مهم است که بعضي از دانش‌آموزان که عملکرد ضعيف‌تري دارند، چنان اين مساله را براي خود بزرگ و بغرنج مي کنند که روحيه خود را ازدست داده و ديگر نمي‌توانند آن گونه که بايد و توان دارند، براي کنکور مطالعه کنند. با توجه به آنچه گفته شد، در اين مقاله تصميم گرفتيم تا درباره نحوه مطالعه دانش آموزان، همزمان با مدرسه صحبت کنيم. کارهايي که شما عزيزان بايد براي يک مطالعه خوب و مفيد انجام دهيد تقريباً شامل موارد زير مي‌شود:
 
ideas88

1- برنامه‌ريزي صحيح
 
يکي از مهم‌ترين و اساسي‌ترين عوامل پيشرفت يا شکست در کنکور، برنامه‌ريزي است. ما بارها و بارها درباره اهميت برنامه‌ريزي براي داوطلبان کنکور(حتي در کارهاي روزمره) صحبت کرده‌ايم. اهميت برنامه‌ريزي براي دانش آموزان نيز همچون ساير داوطلبان بر کسي پوشيده نيست. شما دانش آموز عزيز کنکوري بايد تلاش کنيد تا يک برنامه صحيح و اصولي براي خود تنظيم نموده و طبق همان برنامه پيش برويد. به خاطر داشته باشيد که اگر واقعاً به برنامه خود عمل کنيد حتماً نتيجه بسيار خوبي خواهيد گرفت.
 
براي داشتن يک برنامه خوب کنکوري، چون شما عزيزان به مدرسه مي‌رويد و بخشي از وقت خود را در آنجا مي‌گذرانيد، بايد به مدت زمان برنامه درسي خود که صرف مطالعه و آماده کردن تکاليف و درس‌هايتان مي‌شود و زمان رفت و آمد به مدرسه يا کلاس‌هاي تقويتي و… توجه کنيد. شما بايد يک برنامه‌ريزي هفتگي داشته باشيد و در اين برنامه به ساعات مدرسه و نيز اوقاتي که بايد هر روز براي تکاليف خود اختصاص دهيد، توجه کنيد؛ مثلاً اگر دانش‌آموز رشته رياضي هستيد و روزهاي سه شنبه فيزيک داريد، مدت دو ساعت را براي انجام تکاليف و مطالعه درس‌هاي داده شده اختصاص دهيد. به خاطر داشته باشيد که مطالعه و آمادگي در دروس امسال، اهميت بسیار زيادي براي کنکور شما نيز دارد؛ زيرا شما با مطالعه خوب و آمادگي کامل در اين دروس، مي‌توانيد به تست‌هاي کنکور هم پاسخ خوبي دهيد.
 
نکته ديگري که شما عزيزان در برنامه‌ريزي بايد در نظر بگيريد اين است که حتماً به توان و انرژي خود نيز توجه کنيد. این موضوع مهم را همواره به خاطر داشته باشید که يک برنامه‌ريزي خوب آن است که مبتني بر واقعيات باشد؛ مثلاً چون دانش‌آموز هستيد و فکر مي‌کنيد که بايد ساعات بيشتري مطالعه کنيد، از وقت استراحت و خواب خود نزنيد. اين کار، علاوه بر اينکه باعث خستگي شما مي‌شود، باعث مي‌گردد تا کم کم از برنامه‌تان عقب مانده و دچار ناراحتي و استرس شويد.
 
2- تلاش و پشتکار و انگيزه قوي شخصي
 
هر ساله در کنکور، دانش‌آموزان بسياري موفق به کسب رتبه‌هاي عالي مي‌شوند؛ پس رسيدن به اين رتبه‌ها براي شما هم حتماً غير ممکن نيست و شما هم مي‌توانيد نتيجه و رتبه خوبي در آزمون سراسري به دست بياوريد؛ اما لازمه اين نتيجه خوب آن است که انگيزه و پشتکار و تلاش زيادي داشته باشيد.حتماً هر روز و قبل از مدرسه رفتن يا مطالعه، به خود بگوييد که موفق خواهيد شد.
 
مطمین باشيد که پيروز مي‌شويد و بزودي موفقيت خود را جشن خواهيد گرفت؛ سپس در طول روز و بدون فکر کردن به مسايل منفي، فقط با پشتکار و تلاش و انگيزه قوي درس بخوانيد. يادتان باشد که اگر انگيزه و پشتکار داشته باشيد، به اندازه داوطلبان پشت کنکور و حتي بيش از آنها مي‌توانيد درس خوانده و موفق شويد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.