کنکوری های ۹۷: انگیزه داشتن، مهم‌تر از تلاش است(بخش دوم)

ناامید نشو
مسعود نگاهی به کارنامه آزمون آزمایشی خود انداخت و آهی کشید و با خودش گفت: «این همه تلاش کردم، این همه زحمت کشیدم … آخرشم شد این. حتماً توی کنکورم با وجود اون همه داوطلب، وضعیتم همینه… چرا اینطوری شده؟! چرا؟! اصلاً امسال دیگه واسم مهم نیست. وای میستم و سال بعد کنکور میدم…»
 
حرف‌های مسعود می‌تواند حرف برخی از شما عزیزان داوطلب هم باشد؛ کسانی که خوب تلاش کرده‌اند، اما با پیش آمدن یک موضوع ساده و کوچک، بلافاصله ناامید می‌شوند. اگر شما جزو این دسته از عزیزان هستید، باید بگوییم که آنچه بیش از هر چیزی ممکن است بر توان و یادگیری‌تان در این ایام تاثیر بگذارد، از دست دادن روحیه و ناامیدی است؛ اما مهم‌تر اینکه زمان باقی مانده تا روز برگزاری آزمون سراسری، زمان ناامید شدن نیست، بلکه زمان تلاش بیشتر با انگیزه بالاست. یک آزمون آزمایشی، اشتباه زدن چند تست، فراموش کردن چند نکته یا موضوع درسی و حتی بیشتر از اینها، نباید تحت هیچ شرایطی روحیه شما را درهم بریزد.
 
index

اگر از قبل برای کنکور مطالعه داشته‌اید و خیلی کم، ناامیدی و فکر موفق نشدن در کنکور به سراغتان می‌آید، سعی کنید که با یادآوری نقاط قوت خود، بر این فکر غلبه کنید؛ اینکه چه درس‌هایی را خوب مطالعه کرده‌اید و در کدام مباحث قوی هستید. به خود بگویید که هیچ تلاشی بی نتیجه نیست و مطمین باشید که پاداش تلاش خود را به بهترین وجهی خواهید گرفت.
 
داوطلبان زیادی هستند که حتی وقتی به آزمون‌های آزمایشی یا تست‌ها هم بخوبی جواب می‌دهند، باز هم نگران نتیجه کنکور هستند و با دیدن سایر داوطلبان، احساس می‌کنند که در مقایسه با آنها، چندان درس نخوانده‌اند و موفق نخواهند شد. توجه داشته باشید که این احساس، یک احساس کاذب و مخرب است و نباید به آن توجه کنید. در مقابل این احساس، به خود بگویید که تمام تلاش خود را در روزهای باقی مانده تا زمان برگزاری آزمون سراسری خواهید کرد و با اطمینان به خود و توانایی‌هایتان موفق خواهید شد.
 
این نکته بسیار مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که ناامیدی، بدترین دشمن موفقیت و رسیدن به اهداف است؛ در عوض، داشتن انرژی مثبت و تفکر خوب برای رسیدن به موفقیت، بسیار مؤثر است. فقط بگویید: «من می‌توانم و موفق می‌شوم» همین و بس. خوب پس دیگر وقت ناراحتی نیست. بلند شوید و با یک انگیزه مثال زدنی تا روز برگزاری کنکور، فقط درس بخوانید و با تلاش دو چندان به استقبال موفقیت بروید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.