کنکوری های 95 لطفاً ديدتان را عوض کنيد(بخش اول)

بعد از امتحانات دي ماه، معمولاً دانش‌آموزان به دليل امتحانات پي در پي و دغدغه و نگراني‌هايي که بابت کنکور دارند، دچار نوعي خستگي و دلزدگي مي‌شوند. معمولاً داوطلبان عزيز پشت کنکوري هم به دليل مطالعه و درس خواندن مستمر و طولاني، تقريباً قبل از عيد، دچار خستگي مي‌گردند.

اين کسالت و خستگي از مطالعه، هر ساله در بين تعداد زيادي از داوطلبان شايع است؛ به گونه‌اي که مشاوران و معلمان را برآن داشته است تا چاره اي براي اين مشکل بينديشند. لازم است که شما عزيزان کنکوري بدانيد که خستگي، يکي از عوامل کم کاري و استرس است و بايد اين مشکل را به شيوه مناسبي حل کرد. براي رفع اين مشکل مي‌توانيد پيشنهادهاي زير را مطالعه کرده و بسته به شرايط خودتان، يک يا چندين راهکار را مورد استفاده قرار دهيد.

index

1- خستگي خود را بشناسيد
 
ما دو نوع خستگي داريم: خستگي جسمي و خستگي روحي.
 
خستگي جسمي مي‌تواند مربوط به کار و فعاليت و ناشي از تجمع اسيد لاکتيک (عامل اصلي خستگي) در عضلات باشد. اين خستگي امري طبيعي است  و آن را مي‌توان با استراحت، کشش عضلات و … رفع کرد؛ به اين ترتيب، سيستم لنفاوي بدن ما فعال مي‌شود و اسيد لاکتيک دفع مي‌شود. اين خستگي در نهايت با استراحت کافي از بين مي‌رود. اگر خستگي شما از مطالعه، از نوع خستگي جسمي باشد، مي‌توانيد براحتي آن را از خود دور کنيد و بسته به ميزان خستگي و نيرويي که براي مطالعه مجدد لازم داريد، به خودتان استراحت دهيد.
 
اين زمان مي‌تواند از چند دقيقه تا چند روز را شامل شود؛ حتي مي‌توانيد به جاي استراحت به انجام کارهايي بپردازيد که به نيروي فکري کمتري نياز دارد؛ مثلاً اگر خستگي شما شديد نيست يا از درسي که در حال مطالعه آن هستيد، خسته شده‌ايد، مي‌توانيد به جاي استراحت کامل، کتاب يا حتي مبحث مطالعه را عوض کرده و کتاب يا مبحث ساده‌تري را انتخاب کنيد. حتماً به خاطر داشته باشيد که اين موضوع به شما بستگي دارد که پس از خستگي مطالعه، چه کاري را انجام دهيد؛ ولي اگر واقعاً خسته هستيد و مطمينيد که ادامه مطالعه به يادگيري شما کمکي نمي‌کند، پافشاري به ادامه مطالعه و کارهايي که به تمرکز و فکر احتياج دارد، نه تنها نتيجه مثبت نمي‌دهد، بلکه نتيجه منفي نيز دارد.
 
خستگي روحي و عصبي به عنوان دومين نوع خستگي، ريشه روحي و فکري دارد و ناشي از اضطراب و استرس است. معمولاً در بين کنکوري‌هاي عزيز، اين نوع از خستگي هم رايج است و باعث مي‌شود تا با وجود تجديد انرژي و قواي روزانه، باز هم داوطلب نتواند مطالعه خوبي داشته باشد. براي از بين بردن خستگي روحي، راهکارهاي مختلفي وجود دارد؛ اما مهم‌ترين نکته، اين است که شما نوع خستگي خود را به خوبی و به طور کامل بشناسيد.
 
2- مثبت انديش باشيد
 
يکي از بهترين کارها، چه براي جلوگيري از خستگي روحي و چه جسمي، داشتن روحيه عالي و مثبت انديشي در روند کاري است که پيشِ رو داريد. مثبت انديشي به شما کمک مي‌کند تا نيروهاي خوب و انرژي‌هاي مثبت همراهتان باشد و شما را براي مطالعه و رسيدن به هدف، تشويق و ياري ‌نمايد. هر روز که از خواب بيدار مي‌شويد، روزتان را با يک جمله اميدبخش و تصوير زيبايي که از رسيدنتان به اهداف مورد نظرتان خلق کرده‌ايد، شروع کنيد و با اميد و مثبت انديشي ادامه دهيد.
 
سعی کنید همواره و در هر شرایطی به خود بگوييد که باهوش، کوشا، قوي و خوش شانس هستيد و مي‌توانيد به اهداف مورد نظرتان دست پيدا کنيد. شايد در ابتدا متوجه نيرو و تاثير اين جملات نشويد، اما وقتي بمرور اين جملات را مهمان مغزتان کنيد، همين باور هم به شما راه پيدا مي‌کند و مطمين باشيد که بسيار کمتر از قبل خسته خواهيد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.