گفت و گو با علی ولایی، رتبه یک گروه علوم انسانی کنکور ۹۳(بخش پایانی)

در این مطلب، می توانید بخش پایانی مصاحبه با آقای علی ولایی، رتبه یک گروه علوم انسانی کنکور ۹۳ را مطالعه نمایید.

آقای ولایی! یکی از مشکلاتی که بسیاری از داوطلبان  با آن دست به گریبان هستند ، اضطراب است. آیا شما هم چنین مشکلی داشتید ؟
علی ولایی: بله، انتظاراتی که دیگران از من داشتند یا خودم از خودم داشتم، باعث شده بود که گاهی اوقات استرس و  اضطراب خیلی زیادی پیدا کنم؛ حتی بعضی وقت ها به دلیل همین اضطراب، در آزمون های آزمایشی حال جسمانی‌ام بد می‌شد و نمی‌توانستم تمرکز و آرامش لازم را داشته باشم.
 
با این مشکل چطور مقابله کردید ؟
علی ولایی: کار خاصی نکردم؛ در واقعمی توانم بگویم که این اضطراب را تا آخر داشتم. فقط تلاش می‌کردم که به خاطر مضطرب بودن،در هنگام مطالعه و درس خواندن برای کنکور،  کم کاری نکنم و این مشکل را برای خودم خیلی بزرگ نکنم.
 
pht7
 

نظرتان درباره نیایش چیست ؟
علی ولایی: قطعاً تاثیر بسیار مثبتی دارد؛ بخصوص در مبارزه با استرس و اضطراب مفید است. خود من زمان‌هایی که اضطرابم بیشتر می‌شد، با یاد خدا و نیایش آرامش پیدا می‌کردم. جالب اینجاست که آزمون سراسری، تنها جلسه‌ای بود که من اضطراب نداشتم؛ تا جایی که وقتی آزمون تمام شد، با خود گفتم که شاید متوجه نکات و ظرایف سؤال‌ها نشدم که آن قدر با آرامش به آنها پاسخ دادم. شب قبل از آزمون هم بموقع و خیلی راحت خوابیدم. تصور می‌کنم که این آرامش را به خاطر توکلم پیدا کرده بودم. با خودم گفتم که من هر کاری که لازم و در حد توانم بود‌، انجام دادم و مابقی در دست خداست و اینکه هر چه صلاح بداند، پیش خواهد آمد.
 
در دوران مطالعه برای کنکور ، تغذیه خاصی نداشتید ؟
علی ولایی: خیر، فقط یکی دو روز مانده به کنکور ، یکی دو بار دم نوش های گیاهی مثل گل گاو زبان یا عرق بهار نارنج نوشیدم.
 
سال چهارم ورزش هم می‌کردید؟
علی ولایی:  در برنامه درسی مدرسه ما ، یک جلسه هم به ورزش اختصاص داده شده بود و من این ساعت را فوتبال بازی می‌کردم.
 
آقای ولایی! چندمین فرزند خانواده هستید؟
علی ولایی: آخرین فرزند.
 
می‌شود تحصیلات اعضای خانواده را بگویید؟
علی ولایی: پدرم کارشناسی ارشد حقوق و دکتری علوم قرآن و حدیث دارند و مادرم دیپلمه و خانه‌دار هستند. خواهرم نیز کارشناسی ارشد میکروبیولوژی و برادرم لیسانس مهندسی برق و کارشناسی‌ارشد ام. بی. ای دارند.
 
آیا خانواده برای فراهم کردن یک محیط آرام برای مطالعه شما  ، همکاری لازم را داشتند ؟
علی ولایی: بله، فضای خانه از آرامش خوبی برخوردار بود و رفت و آمدها  با اقوام کمتر شده بود و در عین حال، یک محیط قرنطینه هم درست نکرده بودند و در واقع تفریح و استراحت من هم مهیا بود و در حد معقول به مهمانی هم می‌رفتیم. در کل، هر وقت خسته می‌شدم، افراد خانواده با رفتار و حرف‌هایشان به من روحیه می‌دادند؛ بخصوص برادرم که  خودش این مراحل را طی کرده و رتبه ۷ کشوری گروه آزمایشی علوم ریاضی آزمون سراسری سال ۸۴ را کسب کرده بود.
 
آقای ولایی! به عنوان آخرین سؤال، اگر دانش آموزی با شما مشورت کند، آیا تشویقش می‌کنید که مثل شما از رشته ریاضی یا تجربی در گروه آزمایشی علوم انسانی شرکت کند؟
علی ولایی: اگر هدف داشته باشد و بداند که چه می‌خواهد، قطعاً تشویقش می‌کنم؛ چون تغییر رشته دادن، کار آسانی نیست و باید با سختی های زیادی دست و پنجه نرم کرد. مطالعه ۳۴ کتاب درسی در طی یک سال، که مطالب بیشتر آنها هم جدید و ناآشناست، کار دشواری است؛ اما خواستن، توانستن است و شناخت اهداف، سختی راه را هموار می‌کند؛ بخصوص آنکه معتقدم اکثر دانش‌آموزان رشته‌های ریاضی و علوم تجربی، آگاهی و شناخت کافی از رشته علوم انسانی ندارند و تحت تاثیر جوّ موجود علیه رشته انسانی هستند و اگر اطلاعات کافی از این رشته داشته باشند، مطمینم که اکثریت آنها، حداقل به یکی از رشته‌های علوم انسانی علاقه‌مند خواهند شد. 
 
منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.